לב ממתכת הושתל בחזהו של בן 70

ליבו הכושל של יוסף חזן בן ה 70 הגיע בקושי ל 10% תפוקה. כמוצא אחרון הוא עבר השתלת לב מלאכותי מטיטניום שהצילה את חייו.

עוזי ברוך , ט"ז בתשרי תשע"ב

הצוות המנתח והמטפל של יוסף חזן
הצוות המנתח והמטפל של יוסף חזן
צילום: אלי דדון

כשהוא עומד על רגליו מרגיש טוב ומחייך וכשבליבו פועם לב חדש וקטן ממתכת, נפרד השבוע יוסף חזן בחיבוקים ונשיקות מכל צוות המחלקה הקרדיולוגית בבית החולים כרמל ונסע לביתו בקיבוץ. אבל רק לפני מספר שבועות הוא היה תלוי בין החיים למוות כשלבו כשל מלתפקד.

"הרגשתי כמו סוף העולם, מספר היום חזן, כל קימה או יציאה שלי אפילו לחצר ניראה לי כמו משימה בלתי אפשרית, לא היה לי אויר והרגשתי פשוט איך החיים שלי נגמרים לי מול העיניים".

"חזן הוא החולה הראשון בכרמל שעובר השתלת לב מלאכותי לאחר ניתוח מעקפים", מסביר פרופ' דן ערבות,מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בבית החולים ומי שניתח את החולה. "המקרה של חזן קשה במיוחד כי מדובר בכישלון קשה של הלב שהגיע למצב שבקושי 10% מליבו מתפקדים, ללא ניתוח ההשתלה שהיה הפיתרון הצלה האחרון עבורו, הסיכויים שלו להמשיך לחיות היו קלושים ביותר, ולא בטוח בכלל שהוא היה יכול להיות איתנו היום", אומר פרופ' ערבות.

בניתוח מורכב שערך יותר מ 7 שעות ובגיבוי מסיבי של כל מחלקות בית החולים כרמל החל מצוות ההרדמה, קרדיולוגים, יחידות טיפול נמרץ ומחלקת הדמיה ועוד, השתיל פרופ' דן ערבות את לב הטיטניום הקטן והחדיש ביותר בעולם בליבו של חזן והחזיר אותו לחיים.

הלב המלאכותי שהושתל בליבו של חזן הינו מסוג HART WARE שהינו הקטן והמתקדם ביותר בעולם כיום.

אחד המפגשים היותר מרגשים התרחש במחלקה בכרמל כאשר ח"כ לשעבר אימרי רון הגיע לחזק ולתמוך בחזן לפני ההחלטה להיכנס לניתוח. אימרי רון הוא מושתל הלב המלאכותי המובגר ביותר בעולם (בן 74 ) שעבר את ההשתלה בהצלחה בבית החולים כרמל רק לפני שנה, ומאז השתלת הלב המלאכותי שהצילה אותו הוא חזר לתפקד ולחיים רגילים.

"כשראיתי איך אימרי רון מסתדר עם הלב המלאכותי שלו הבנתי שיש לי עוד תקווה והחלטתי שאני נכנס ועושה את הניתוח", אומר היום חזן.

ד"ר עופר אמיר, מנהל היחידה לאי ספיקת לב בבית החולים כרמל ובמחוז חיפה של הכללית, מעדכן כי המגמה הבולטת היום בעולם, היא מעבר לניתוחי השתלת לב מלאכותי במקום השתלת לב אדם.

"בכל השנה שעברה הושתלו בישראל פחות מ 10 לבבות אדם", אומר ד"ר אמיר, "ישנה בעיה קשה של תרומת איברים ובמיוחד של לבבות, וחולים קשים פשוט לא יכולים לחכות יותר עד שיגיע הלב המיוחל. היתרונות של לב מלאכותי הם בולטים וברורים, הלב נמצא על המדף וזמין מיד, לא צריך לחכות לבדיקות התאמה וסוג דם, ואפשר מיד להשתיל בכל חולה מתאים, ולהציל אותו".

מי שמלווה את בית החולים כרמל בניתוחי השתלת הלב המלאכותי הוא פרופ' סטפן שולר ומרכז ההשתלות באנגליה "פרימן הוספיטל" בניו קאסל, שנחשב לאחד המרכזים המובילים בעולם בתחום השתלות הלב.

"במקור יועד הלב המלאכותי להוות גורם מגשר עד להשתלת לב אדם", מסביר פרופ' ערבות. "אולם כיום הוא מהווה פיתרון בלעדי לאנשים מבוגרים שעברו את גיל 65 ואינם זכאים יותר להשתלה. בנוסף אנו מזהים כיום בעולם מגמה חדשה שבה גם אנשים צעירים שעברו השתלת לב מלאכותי כבר לא רוצים לעבור שוב השתלת לב אדם, ומעדיפים להמשיך לחיות עם הלב המלאכותי אליו כבר התרגלו, בעולם ישנם כבר מושתלי לב מלאכותי שמסתובבים וחיים איתו 7-8 שנים והוא משרת אותם היטב, אומר פרופ' ערבות.

אישתו של חזן אילנה שלא עוזבת אותו לדקה מאז שאושפז, אומרת שהיא מרגישה שהם עשו את הדבר הנכון.

"בשבילנו זה היה להיות או לחדול", אומרת אילנה, "אני מודה לאלוהים ולכל הצוות הנפלא של בית חולים כרמל שהיו עבורי יותר ממשפחה, אין לי מילים כדי להודות להם. מבחינתי אם כבר להיות חולה ולעבור ניתוח אז זה רק בבית חולים כרמל".

וחזן, הוא כבר מתגעגע לחוף הים שלו בקיבוץ בו הוא חי עם משפחתו, נווה ים. "החלום שלי הוא לחזור ליאכטה שלי לעשות סיבוב ולהרגיש את הים ואת טעם המים. החיים שלי תמיד היו קשורים ומחוברים לים, אבל עכשיו אני מחובר למשהו אחר, ללב שלי שאפילו שהוא מברזל הוא שומר עליי והוא רק שלי", אומר חזן בחיוך גדול, חיוך מכל הלב.