'לא אלחץ ידי נתניהו האחראי לרציחות הבאות'

גיסו של ראש הממשלה שב ומצהיר: לא אלחץ ידו של החותם על עסקת שחרור המחבלים ואחראי לרציחות הבאות. נתניהו גוזר דין למאות ואלפים.

שמעון כהן , י"ט בתשרי תשע"ב

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

ד"ר חגי בן ארצי, גיסו של ראש הממשלה, אינו חוזר בו מהדברים החריפים שהטיח בנתניהו לנוכח הסכם שחרור המחבלים תמורת גלעד שליט. בראיון ליומן ערוץ 7 הוא אף קובע כי דבריו ולפיהם לא ילחץ את ידיו של נתניהו שעליהן דם הנרצחים הבאים אינם די חריפים כדי לבטא את תחושותיו.

"מדובר באדם שהיה ראש ממשלה כבר בעבר ובקדנציה הראשונה שחרר את השייח' יאסין וטען שמדובר באדם זקן וחולה ללא השפעה, והנה התברר שהזקן הזה הפך למנהיג האינתיפאדה השנייה ועד שהוא חוסל נהרגו למעלה מאלף ישראליים. אדם עם ניסיון שכזה היה צריך להבין את המסקנה המתבקשת ששחרור גורם להגברת הטרור, ובמקום להודיע שהוא מפסיק את הדרך הזו הוא חותם על העסקה המשפילה ביותר בתולדות ישראל. הוא לא יכול לטעון לא ידעתי. מי שחותם ידיו מגואלות בדם הנרצחים".

להערכתו של בן ארצי החמאס יממש את הבטחותיו וימשיך במדיניות החטיפות, מה שיביא להתפכחות הציבור "ואז אוכל לומר לעצמי ולאחרים שלא שתקנו. מחינו וצעקנו", אומר בן ארצי המוסיף: "אני מזכיר לביבי את מורשת יוני שיצא לאנטבה לחלץ חטופים וסיכן את סיירת מטכ"ל רק כדי שלא לשחרר 53 מחבלים. ביבי בגד במורשת הזו. לכן הביטויים הללו שלי לא מוגזמים. קצרה לשוני מלהביע את הזוועה מכך שרוצחים נתעבים יוצאים לחופשי, ומכך שישראל יורדת על ברכיה, ובפני מי? לא תמורת שלום או הסכם, אלא מול מי שמטיף להשמדתה. אין לי אלא להתבייש בסיומה העלוב כל כך של קריירה שהתחילה במלחמה בטרור".

בן ארצי משוכנע שאכן זוהי תחילת סופה של דרכו הפוליטית של נתניהו. "אדם שחותם על עסקה מבישה כל כך לא יאריך ימים כמנהיג. הציבור יתפכח ויבין את המחיר הנורא שהוא משלם. הציבור יאמר שאנחנו אנשים פשוטים ולכן נסחפנו, אבל אתה, נתניהו, היית אמור לדעת את המחיר ולהזהיר. למה נשברת?".

לטעמו של בן ארצי ראוי היה לנתניהו להתפטר מתפקידו ברגע בו הבין שהוא מושפע מדעת הקהל המכניעה אותו. לתפיסתו ראש ממשלה שהיה מתפטר היה זוכה ליתר הערכה מכזה שנכנע ומוותר על עקרונותיו הבסיסיים. "הרי המטרה היא לא הקריירה הפוליטית אלא להגשים אידיאולוגיה ועקרונות, והרי העקרונות שבשמם הוא עלה על הזירה הבינלאומית היו עקרונות של מלחמה בטרור".

ומה באשר לגישת ה'דברים שרואים משם'? אולי נתניהו יודע דברים שהציבור לא יודע? בן ארצי אינו מקבל את הטיעונים הללו שכן נתניהו היה כבר ראש ממשלה בקדנציה קודמת, ראה את הדברים מבפנים ובכל זאת כיו"ר אופוזיציה תקף את אולמרט ותבע ממנו שלא להיכנע לתכתיבי החמאס ולא להיכנע לתכתיבי הטרור, אלא לצאת למבצע צבאי לחילוצו של גלעד.

בן ארצי הבהיר שאינו רואה בגיסו, ראש הממשלה, אדם רע אלא אדם חלש השבור בתוכו ומבצע עסקה על אף שהוא יודע שהוא גוזר את גורלם של מאות ואלפי אזרחים שיפגעו מהרוצחים המשתחררים. "הוא יודע שזה יבוא על מצפונו, אבל הוא אדם חלש שנלחם על כיסא ושרידות ובוגד באידיאולוגיה שלו".

בסיום דבריו שב בן ארצי וקבע כי לא ילחץ את ידו של נתניהו שחתמה על שחרור רוצחים וטרוריסטים. ומה באשר לערך התשובה. לדבריו מדובר בתשובה קשה מאוד שיהיה על נתניהו לעשות מול עם ישראל כולו. "יהיה קשה מאוד לעשות תשובה על הפשע שמתבצע עכשיו".