מועצת יש"ע: המטכ"ל עוסק ברעיונות מקוממים

"הייתי מצפה שצה"ל יעסוק עכשיו בגיבוש תכנית למחיקת כל המעורבים בחטיפתו של שליט ולא במחוות נוספות", אומר יו"ר מועצת יש"ע.

עוזי ברוך , כ"ו בתשרי תשע"ב

דני דיין
דני דיין
פלאש 90

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הגיב בשיחה עם ערוץ 7 לדיווח לפיו בכוונת צה"ל להמליץ לדרג המדיני על שורת מחוות כלפי הרשות הפלסטינית בעקבות התחזקות החמאס על רקע עסקת שליט.

"ההצעות המועלות במטכ"ל הן סימפטום לתופעה בעייתית מאד שככל הנראה עוברת על צה"ל, ובאה לידי ביטוי גם בטיפולו בסוגיית שליט. אם אכן בעקבות עיסקת שליט - שצה"ל תמך בה ודחף אליה  - הופר האיזון והחמאס התחזק על חשבון הרש"פ, הייתי מצפה שקו החשיבה של צבא יהיה איך פוגעים עכשיו בחמאס ולא איך מחזקים את הרש"פ. פגיעה בחמאס הכרחית עתה גם מהיבט נוסף: כענישה על חטיפת שליט וכהרתעה בפני חטיפות נוספות", אמר דיין.

"הייתי מצפה שצה"ל יעסוק עכשיו בגיבוש תכנית אופרטיבית כיצד מוחקים מן המפה את כל המעורבים בחטיפתו של שליט ובהחזקתו בתנאים תת אנושיים, מאחמד ג'עברי ועד אחרון הסוהרים של שליט. את זה צה"ל צריך להביא לדרג המדיני", אמר דיין.

"במקום זאת המטכ"ל עוסק ברעיונות מקוממים. הם מוכיחים עד כמה צה"ל מישכן את עצמו לתאום הבטחוני עם כוחות הרש"פ. אני מתגעגע לימים שצה"ל לא התחלק עם אף אחד באחריות על בטחון תושבי ישראל וחושש שהמדיניות הנוכחית תדרדר אותנו, חלילה, לימי מדחת יוסוף הי"ד. אבל הרעיונות האלה מקוממים גם מן ההיבט של עירובו של צה״ל בנושאים מדיניים. גם שם כבר היינו בימי אוסלו הלא עליזים שבהם קצינים היו מפטפטים עצמם לדעת השכם והערב בנושאים פוליטיים. זה פגע קשות בצהל ואסור לחזור לשם״