הצעת חוק תציל יישובים מהריסה

ח"כ זבולון אורלב הגיש היום הצעת חוק הקובעת כי יש להכשיר את היישובים עמונה, מגרון, גבעת אסף וגבעת האולפנא.

אורנית עצר , כ"ז בתשרי תשע"ב

דואג ליישובים. אורלב.
דואג ליישובים. אורלב.
פלאש 90

ח"כ זבולון אורלב, ‏(הבית היהודי)‏ הגיש היום (שלישי) הצעת חוק הקובעת כי יש להכשיר את היישובים  עמונה, מגרון, גבעת אסף וגבעת האולפנא.

הצעת החוק קובעת כי במידה וטענה על הקרקע הוגשה כעבור 4 שנים לאחר הבנייה יוכל בית המשפט המוסמך לפצותו או לתת לו קרקע חלופי.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "בשנים האחרונות הוגשו בישראל מספר עתירות על ידי גופים ציבוריים הנאבקים בהתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ועניינן תביעה להריסת ישובים או שכונות בהם שלפי הטענה הוקמו על מקרקעין בבעלות פרטית".

"הן משרד המשפטים והן בית המשפט העליון סבורים כי הסעד הבלעדי במקרים אלה הוא הריסת המבנים. בין הישובים שביחס אליהם הוגשו העתירות נמצאים כאלה שעלו לקרקע לפני שנים רבות ולעיתים מתגוררות בהם עשרות משפחות על ילדיהן", נכתב.

עוד נכתב כי "יש לציין כי יישובים אלה הוקמו בתום לב ואף זכו להכרה וסיוע מסוג כזה ואחר מטעם משרדי הממשלה והשירותים הממלכתיים ניתנים בהם כמקובל בכל ישוב".

אורלב ציין כי "הצעת החוק באה למנוע את הרס הבתים במידה ובמשך ארבע שנים מאז הקמת הישוב לא פנה התובע הטוען לבעלות על המקרקעין לבית המשפט המוסמך ולא הוכיח את בעלותו בראיות כמקובל".

הודגש כי "ההצעה מתייחסת לישוב המונה לא פחות מעשרים משפחות. ראוי שעתיד ישובים אלה יהיה כעתיד כל יתר הישובים ביהודה ושומרון. הריסת המבנים חסרת טעם וגרוע מכך - מנוגדת למוסר ולצדק הטבעי בשעה שהבעלים לא הציגו בדל ראיה והשתהו בתביעתם שנים רבות כל כך. במקרים אלה יש לאזן בין האינטרס של הבעלים אותו יש לפצות פיצוי מלא בין בכסף ובין במקרקעין חלופיים לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים".