"הולנד חוזרת לימי המשטר הנאצי"

במפגש עם רבנים תקף נשיא פולין את הולנד עקב איסור שחיטה כשרה בארצם. הוא הוסיף שעדיף שהישראלים יגיעו למוזיאון ולא למצעד החיים.

אפרים מורנו , ו' בחשון תשע"ב

אושוויץ
אושוויץ

במפגש עם רבנים מאירופה תקף נשיא פולין ברוניסלב קומורובסקי בחריפות את בית המחוקקים ההולנדי שאישר חוק האוסר שחיטה כשרה בהולנד.

נשיא פולין אמר כי החוק מחזיר את הולנד לתקופות אפלות של ימי המשטר הנאצי אז נחקקו חוקים בסגנון הזה, ולאחריהם הגיעו מחנות הריכוז וההשמדה.

בהמשך בדבריו לרבני אירופה הלין הנשיא כי הנוער הישראלי זוכה להכיר את פולין דרך מצעד החיים. נשיא פולין שמשתתף באופן קבוע במצעד החיים שנערך במדינתו מעדיף שהנוער ילמד על עברה של פולין דרך ביקור במוזיאון החדש לתולדותיה של פולין.

השבוע נערכה בעיר ורשא שבפולין ועידת רבני אירופה בהשתתפות מאות רבנים ודיינים מרחבי אירופה את הוועידה ניהל אב בית הדין במוסקבה הרב פנחס גולדשמיט.  במהלך ימי הוועידה נידונו נושאים רבים ובהם החקיקה שאוסרת שחיטה כשרה בהולנד, שמירה על אילני היוחסין ודרכי בירור יהדותו של אדם ובנוסף נידון מאבקם של הרבנים למען סובלנות.

הרבנים קנייבסקי ושטיינמן שיגרו מכתב לרגל הוועידה בו קראו לרבנים לשמור על 'קדושת המחנה' בתוך יהדות אירופה ולחזק את חינוך בנות ישראל שמשמשות עמודי התווך של הבית היהודי.

לפניות לכתב : efraim@a7.org