אורבך: לא נוכל לשבת בממשלה שתהרוס

יו"ר סיעת 'הבית היהודי', ח"כ אורבך: לא נוכל לשבת בממשלה שתהרוס מאחזים. פרישה שלנו יכולה להוות תחילת קריסת הממשלה.

שמעון כהן , י' בחשון תשע"ב

ח"כ אורבך. יפרוש?
ח"כ אורבך. יפרוש?
פלאש 90

סיעת 'הבית היהודי' תקיים היום ישיבת המשך עם מועצת יש"ע ובה הם צפויים לדון בדרכים השונות לבלימת הכוונה לבצע את הרס עמונה, מגרון, גבעת אסף וגבעת האולפנה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר הסיעה, חבר הכנסת אורי אורבך, על הסיכויים שמפלגתו תישאר בממשלה ביום שלאחר ההרס, אם יבוצע כזה.
 
בראשית דבריו מבהיר אורבך כי עיקרו של הויכוח הניטש כעת בנושא הוא האם מדובר בסוגיה פוליטית או משפטית, ואם מדובר בסוגיה משפטית האם ניתן לפעול נגד החלטה שכזו וכיצד. על כך, לדבריו, הדיון נסוב והדרישה של סיעתו היא שתשובת המדינה לבג"ץ, תשובה שאמורה להימסר כבר מחר, תהיה בקשה מבית המשפט לאפשר לפעול בניסיון למצוא פתרונות משפטיים וחוקתיים שימנעו את ההרס.
 
עוד מוסיף אורבך ואומר כי גם מול ראש הממשלה פועלים אנשי הסיעה ומעלים הצעות מעשיות ופרוצדוראליות שתאפשרנה את מתן מרווח הזמן למציאת הפתרונות.
 
באשר לעתידה של 'הבית היהודי' בממשלה אומר אורבך כי עמדתו האישית, עמדה שאותה הוא מקווה להנחיל לחבריו, היא ש"אי אפשר להיות בממשלה אם היא הורסת. תפקידנו למנוע הרס".
 
באשר לדבריו בתקשורת של השר הרב הרשקוביץ, יו"ר מפלגתו, ולפיהם הוא יכול לצאת מהממשלה אך לא מבית המשפט ואם בית המשפט הכריע הרי הדבר כמנוי וגמור, אומר אורבך כי להערכתו לא לכך התכוון השר הרשקוביץ שכן הוא פועל רבות ומשקיע מאמץ רב בסיכול תכניות ההרס. לדבריו אמנם יש משמעות למעמדו של בית המשפט, אך "אנחנו לא רואים את עצמנו שותפים לממשלה שתהרוס".
 
"בית המשפט יכול להחליט, אבל לא יכול להכריח אותנו להשתתף בזה", מוסיף אורבך.
 
להערכתו במשרד ראש הממשלה מודעים היטב לכך שהשותפות בין מפלגתו לממשלה נמצאת כעת בסכנה גדולה, ולדבריו ראש הממשלה מודע לכך שלפרישה של 'הבית היהודי' עשויה להיות השפעה כוללת על ממשלתו שכן גם חברי כנסת מהליכוד ימצאו את עצמו מיישרים קו לימין, כך גם אנשי 'ישראל ביתנו' וש"ס, ויתכן שמדובר באבן הדומינו הראשונה שתיפול בממשלתו.
 
באשר למפגש היום עם חברי מועצת יש"ע אומר אורבך כי בכוונתם של בני שיחו "לזרז למזורזים", כלשונו, ואולם הוא סבור שאין צורך בלחצים המופעלים הללו שכן חומרת השעה ברורה לחברי המפלגה וברוח זו בכוונתם לפעול גם בממשלה.
 
עם זאת אומר אורבך כי חשוב לזכור שמפלגתו אינה קבלנית ביצוע של מועצת יש"ע אלא רואה באנשי המועצה ידידי נפש ושותפים. אורבך סבור שבישיבה היום ישמעו נתונים שאולי לא הכירו ובהתאם יחליטו כיצד לפעול, אך הוא סבור שעל מפלגתו לשמור על עצמאותה "אנחנו חייבים לשמור את החופש לעשות את השיקול. תזכרו שהבוחרים שלנו מגוונים והשיקולים שלנו בשירות הבוחרים שלנו קודם כל, והבוחרים שלנו אוהבים את ההתיישבות והמאחזים ואוהבים את החינוך הממלכתי דתי ועוד שורה שלמה של דברים. צריכים להיאבק על כולם. נהיה נחושים במאבק למען המאחזים".
 
בהתייחסו להרס שבוצע הבוקר בעוז ציון, בשבוע שעבר בבת עין ולפני שבועות אחדים במגרון אומר אורבך כי הדברים חמורים בעיניו ואכן מפלגתו פועלת מול ראש הממשלה בניסיון לצמצם את סמכויותיו של שר הביטחון ברק שמבצע את מעשיו על פי תפיסת עולמו ההפוכה מזו של 'הבית היהודי'. "אנחנו לא יכולים לעשות כלום מול ברק. אנחנו חתומים על הסכם קואליציוני מול ראש הממשלה וממנו אנחנו דורשים לרסן את ברק".
 
באשר להפגנות המתקיימות מול ביתו של השר הרשקוביץ, סבור אורבך שמדובר בהפגנות מיותרות לנוכח מאמצי המפלגה לפעול למען המתיישבים. לטעמו הפגנות שכאלה עשויות לעורר דווקא אנטגוניזם, גם אם לא מוצדק. "אם באים מהמחנה השני ומפגינים מול הבית שלי יש בזה אמנם הרבה אי נעימות אבל זה גם מחזק אותך, אבל כשאנשים באים מהמחנה שלך, אנשים שאתה מתאמץ למענם מנסים ללחוץ אותך, זה גורם לך להתקפד. אני לא מצדיק את זה אבל אני מבין את זה שאדם יאמר לעצמו 'אני עושה למענם, נפגש עם ראש הממשלה, מוציא מכתבים, הולך לישיבות, יוצא לסיורים ולביקורים, והם באים וצועקים צעקות, כשתמיד יש מישהו שגם צועק איזו צעקה מיותרת. שילכו לאיחוד הלאומי ולליכוד שאליהם הם הצביעו'. זו תחושה מאוד בסיסית, גם אם צריך להתגבר עליה. לכן, תרגיעו רבותי. אנחנו משתדלים לעשות ככל הניתן מבחינתנו כמפלגת 'הבית היהודי'".