איחוד רבנים נגד ההרס והחורבן

כחלק מהמאמץ למנוע הרס היישובים הצעירים נפגשו בכנסת זקני רבני הציונות הדתית עם סיעות הליכוד והבית היהודי. הרב דרוקמן: זה עוול.

חזקי ברוך , י' בחשון תשע"ב

הרבנים וסיעת הליכוד
הרבנים וסיעת הליכוד
צילום: ערוץ 7

זקני רבני הציונות הדתית נפגשו בצהרים (שני) בכנסת עם סיעות הליכוד והבית היהודי ודנו עמם בנושא המאבק על המאחזים והשכונות ביו"ש.

הפגישה נקבעה בפגישת פסגה חסויה שהתקיימה בירושלים של שלושת זקני רבני האיחוד הלאומי הרב דוב ליאור, הרב זלמן מלמד, הרב חיים שטיינר ושלושת רבני הבית היהודי-מפד"ל הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי, הרב איתן אייזמן.

הרב זלמן מלמד אמר בפתח הישיבה "הרס וגירוש תושבים וילדים קטנים מבתיהם זה דבר שלא יעשה".

הדיון ברשות השר יולי אדלשטיין והשר יוסי פלד (שנבצר ממנו להגיע מסיבות בריאותיות) והשתתפו בו סגנית השר לאה נס, חברי כנסת דני דנון, ציפי חוטובלי, יריב לוין, מירי רגב, חיים כץ וציון פיניאן.

הרב מלמד ציין בהמשך דבריו כי "לפי הסקרים רבע מהציונות הדתית הצביע לליכוד. יש לחץ מהפרקליטות. דרוש לחץ נגדי. ראש הממשלה צריך להבין שאי אפשר להסכים לזה".

חבר כנסת חיים כץ השיב לו "אנא פרטו באיזה אופן. אנו במשחק גמר ורוצים לנצח. אין שידור חוזר".

הרב איתן אייזמן אמר "אנו מחנכים כל השנים לאהבת הארץ. אל תשאלו אותנו. אתם השליחים". הרב חיים דרוקמן זעק "זה עוול. זה לא באמת משפטי".

הרב דב ליאור הסביר כי "זו טעות יסוד לקרוא לזה שטח ערבי. שחררנו והחזרנו אדמות שהיו גזולות בידי הירדנים שחילקו לערבים. ואם זה של מישהו אז אפשר לפצות את הערבי ולא להרוס. תעמדו בתוקף יש לכם את הכוח, אתם תיכתבו בהיסטוריה כמי שמנע את האסון הזה".

הרב צפניה דרורי אמר כי "הקושי בא מהיועץ המשפטי שלא מיישר קו עם הממשלה, אפשר להבין שרה"מ חושש מהפרקליטות. צריך לחץ נגדי וראוי נגד פגיעה במוסר, באנשים. סתם זורקים אנשים כשהשטח לא יעבור לערבי ממילא. זו עוולה אנושית ולא הפעלת סמכות משפטית".

ח"כ ציפי חוטובלי ציינה "אמרתי לראש הממשלה - צריך רק חקיקה. ששון הפכה את מעשיה של אלבק. אנו צריכים פעילות עומק רחבה. מעולם לא היה הליכוד כה מלוכד מאד סביב נושא אחד ויש לנו כוח פוליטי והנה גם גיבוי רוחני".

ח"כ אופיר אקוניס הבהיר "רק השול שבשוליים בליכוד אם בכלל, לא תומכים בקו שלנו של מניעת הרס בהתיישבות. משרד היועץ המשפטי לממשלה צריך להגן על ממשלה המקבעת מדיניות ואם לא שיפנה מקומו".

ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) הדגיש  "צריך להתרכז בכך שראש הממשלה יגיד שלא הורסים. הוועדה וכל השאר יבואו לאחר מכן".

ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה אמר "צריך להמחיש שזה לא יעבור. בימי רביעי פשוט לסייר במגרון וזה יסביר לביבי הכל. הועדה זה אסון לאומי".

ראש מועצת יש"ע, דני דיין, אמר "אנו ביממה המכריעה וניכנס לפאזה אחרת שאחריתה מי ישורנו. ההודעות של המדינה הם אלו שהביאו לפסקים. צריך לעשות תשובה ולתת תשובה נכונה לבג"ץ שלא הורסים. אין בלשכת ראש הממשלה גמירות דעת אצל משפ' דיקשטיין כפי שהיה לו אצל משפ' אלירז פרץ".

ח"כ יולי אדלשטיין ציין כי "עצם ההגעה של הרבנים היא המסר. בעצם אנו היינו אמורים להגיע אל הרבנים. ההתייצבות של 14 שרים וח"כים של הליכוד מוכיחה הכל. עצתי להיפגש גם עם מי שלא היה פה".

ח"כ ישראל כץ אמר "ציווי עליון הוא שלא ייהרסו בתים. דיברתי עם רה"מ. זה לא עניין של מערכת המשפט. הפתרון הוא בידי הממשלה. אין סיבה מוסרית ומעשית להרוס. זה לא יירצה איש, לא את הערבים ולא את האמריקאים".

הרב חיים שטיינר אמר "כבוד ישראל וא"י. יש דברים שצריך להזכיר את המושגים הללו ולעמוד עליהם. יש לכך השלכות. א"י זה לא נדל"ן. אני קורא לכולכם לכבד העם והארץ".

ח"כ מירי רגב אמרה , "ביקשנו חוות דעת משפטית. הצוות שממנה רה"מ יעשה רק מה שויינשטיין יגדיר לו לכן הצוות לא שווה אפילו אם הצוות יהיה בדעתנו. צריך שייצג אותנו בבג"ץ מישהו אחר. אין דרך אחרת".

ח"כ יריב לוין קרא לח"כים ולרבנים להיות מעשיים, "יש לעכב הפינוי ואז להכשירו. הצוות שווה רק אם יהיה לו מנדט ממש כפי שצוות ששון לא היה מוגבל. בדמוקרטיה אי אפשר לומר שהממשלה נבחרת מוגבלת. צריך להציב אולטימטום שהצוות לא יהיה מוגבל ושההרכב שלו יהיה בהיוועצות אתנו, שהם באים לשם ברצון וכמייצגים אותנו ושיובל ע"י אדם שנסכים כולנו עליו ולהיות נכונים לעשות הצעדים הנצרכים אם לא יהיה כך".

ח"כ ציון פיניאן טען "הצוות הזה כבר כתובים החלטותיו. זה הכשר לשחיטה. צריך לכוון את רה"מ שלא יסיקו מסקנות שלא נוכל להתמודד עמם".

סגנית השר לאה נס ציינה כי "באסון הגירוש מגוש קטיף אמרנו שזה לא יקרה בשנית ושוב אנו באותה נקודה. הוועדה חייבת לטפל בכל ללא מגבלות. זו הרוח של הליכוד ואנו רוצים להגיע לאותה תוצאה".

ח"כ דני דנון אמר כי "רה"מ צריך לזמן אליו את היועץ המשפטי לממשלה ולהנחות אותו שימצא דרך להכשיר את הישובים כמו שעשה במקרה של רועי קליין ואלירז פרץ. אנחנו צריכים לממש את ערכי הליכוד - לבנות ולא להרוס".