אירועי יום הזיכרון לרבין נפתחו בבית הנשיא

נשיא המדינה פתח היום את אירועי הזיכרון לציון 16 שנים להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בטקס הדלקת "נר יצחק" במשכן הנשיא.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בחשון תשע"ב

פרס ורוטמן בן ארצי
פרס ורוטמן בן ארצי
צילום: מארק ניימן - לע"מ

נשיא המדינה פתח היום את אירועי הזיכרון לציון 16 שנים להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בטקס הדלקת "נר יצחק" במשכן הנשיא. בטקס השתתפו משפחת רבין, שרים  ותלמידי בית הספר על שם רבין בפרדס חנה-כרכור ששרו לזכרו.

בדברי הספד וזיכרון שנשא אמר הנשיא, "יצחק, זיהית סיכונים וגם סיכויים. "השלום יוצר ביטחון"- אמרת. רבים מאלה ששללו את אוסלו וביקרו אותך קשות הגיעו, מאוחר יותר, למסקנה שלך. רוב בעם ורוב בכנסת תומך בדרכך המובילה לפתרון של שתי מדינות לשני עמים".

הנשיא הזכיר את הימים הקשים שהובילו לרצח ואמר, "יצחק, לעולם לא נשכח את הליכתך בשדרות השנאה וההסתה, בנוף של כרזות אלימות ומסיתות. לא נבהלת. לא נסוגות. לא הפסקת לצעוד. דרכך יצחק, דרך הביטחון והשלום – מוארת היום על ידי מיליוני נרות שלאורם נמשיך לצעוד. אנו מתכנסים כאן הערב לא רק כדי לזכור, אלא לומר כי המערכה לא תמה.  לא די לזכור, צריך להוסיף ולפעול. כדי שהעשייה הענקית שהתחלת בה, יהיה לה המשך ועוד רבה הדרך. יהי זכרך ברוך".

נכדתו של רבין, נועה רוטמן (בן ארצי), נשאה דברים בשם המשפחה ואמרה "אנחנו שוב נפגשים במעמד המרגש הזה, בטקס הממלכתי שפותח את אירועי הזיכרון. אני תמיד תמהה איך הדבר הזה שוטף אותי, ולא פחות מכך, תמהה על האופן שבו אני מתמסרת לו. איך אינני יכולה להגן על עצמי מפני הכאב של האובדן, העלבון של הרצח, הסופיות של המוות, הכעס על כל מה שלא קרה באותו לילה ובאותה השנה, ועל הדברים שקרו במקום".