למה כועסים מוסלמים על הכנס נגד אנטישמיות?

כנס נגד אנטישמיות צפוי להתקיים בארגנטינה.ארגון מוסלמי מאיים בעתירה נגד קיומו, מחשש שהכנס יעסוק באנטישמיות מוסלמית.

שמעון כהן , י"ב בחשון תשע"ב

המוסלמים כועסים. אילוסטרציה
המוסלמים כועסים. אילוסטרציה
פלאש 90

משלחת ישראלית מטעם ההסתדרות הציונית העולמית, תצא, בימים הקרובים לביקור בין הקהילות היהודיות השונות בארצות אמריקה הלטינית ולקיום כנס שיתקיים בארגנטינה בנושא אנטישמיות.

בעקבות הדיווחים לקראת הכנס הודיע ארגון מוסלמי קיצוני על כוונתו לעתור לבית המשפט נגד קיומו של הכנס בטענה שאין דבר כזה אנטישמיות מוסלמית. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יעקב חגואל, ראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות, ממארגני הכנס.

בראשית דבריו סיפר חגואל כי לכנס אמורים להגיע מאתיים וחמישים מנהיגים וראשי קהילות, ובמהלך הכנס יעלו למודעות את סוגיית האנטישמיות הגואה בארצות דרום אמריקה ודרכי התמודדות עימה.

בכנס יוצג גם סקר שנערך בארגנטינה וממנו עולות מסקנות מטרידות באשר לדעות הקדומות המאפיינות את האוכלוסייה המקומית כלפי היהודים. 82% מהנשאלים מאמינים כי מה שמעניין את הקהילה היהודית יותר מכל הם "עסקים וממון", 68% ממשתתפי הסקר טענו כי ליהודים יש כוח רב מדי בעולם העסקים, 49% מאמינים כי היהודים מזכירים יותר מדי את אשר עברו בשואה.

על ההתמודדות עם תופעות האלימות, אומר חגואל, כי יש לחזק בקרב הקהילה את חוסנה אל מול התופעות הללו, את ההכרה בחשיבותה של מדינת ישראל המגבה אותם ואת חשיבות מעורבותה של ההסתדרות הציונית בחיזוק הקהילות. אנחנו מעניקים לראשי הקהילות כלים להתמודדות ולידיעה כיצד להיות חזקים וגאים".

באשר להכרה במדינת ישראל במקומם האמיתי של יהודי התפוצות, מציין חגואל, כי הוא באופן אישי חותם כל שיחה עם יהודים בעולם בקריאה שבה הוא מאמין בכל ליבו 'בשנה הבאה בירושלים'. זאת מתוך תחושה שאכן במדינת ישראל קיים הפתרון האמיתי לתופעות הללו, אולם לדבריו כל עוד קהילות בוחרות להתקיים בחו"ל יש לחזקם ולתת להם את היכולות להתמודדות עם תופעות האנטישמיות.

על תופעות אלה הוא מספר כי הן נחלקות לאנטישמיות קלאסית ומודרנית. בעוד הקלאסית מתאפיינת באלימות פיזית הרי שהמודרנית מתאפיינת בהתבטאויות חמורות ברשתות החברתיות ובאתרי אינטרנט. כחלק מהתמודדות זו הוקם חדר תקשורת ובו מתנדבים יהודים ממדינות שונות מגיבים בדרכים שונות להתבטאויות הללו. בין השאר גם מפנים את תשומת ליבם של בעלי אתרים למסרים אנטישמיים הקיימים באתריהם. לדבריו ההיענות לאזהרות והתראות אלה היא רבה ורבים מתקנים ומסירים מסרים כאלה מאתריהם.

כאמור, לקראת האירוע שיגר ארגון מוסלמי ארגנטיני מכתבים רשמיים למארגני האירוע ובו הוא מודיע על כוונתו לעתור נגד קיומו של הכנס המתכוון לעסוק באנטישמיות מצידם של המוסלמים. זאת כיוון שלטעמם של אנשיו לא קיימת אנטישמיות מסוג זה.

כמענה לדברים אומרים המארגנים שאין מדובר בהתמקדות בסוג כזה או אחר של אנטישמיות אלא בשנאת האחר באשר הוא.