נפתח 'מסע הצלה' לישיבת 'מיר'

הרבנים קנייבסקי ושטיינמן נחשפו אמש לחשבונותיה של הישיבה והחליטו על הקמה מידית של 'קרן חילוץ והצלה' למען ישיבת 'מיר'.

אפרים מורנו , י"ג בחשון תשע"ב

הרב נתן פינקל
הרב נתן פינקל
אריאל ביגל, ויקישיבה

לאחר פטירתו של ראש ישיבת 'מיר' בירושלים הרב נתן צבי פינקל זצ"ל, נחשף עומק המשבר בניהולה של הישיבה. על פי הערכות נאמדים חובותיה ביותר מ-10 מיליון דולר.

בנו וממשיך דרכו הרב אליעזר יהודה פינקל אמור להיכנס לנעלי אביו כבר במהלך השבעה, זאת בכדי למנוע את קריסתה של הישיבה הגדולה בעולם. אברכי הישיבה ועובדיה לא קיבלו את משכורתם במהלך חצי השנה אחרונה.

אמש (רביעי) פורסמה קריאה 'למסע חילוץ והצלה' למען ישיבת 'מיר', על הקריאה חתומים גדולי הדור החרדיים. בשעות הערב פורסם כי עסקני הישיבה הגיעו לפגישה עם הרבנים הרב חיים קנייבסקי והרב אהרן שטיינמן, בפגישתם חשפו בפניהם את חובותיה של ישיבת 'מיר' לבנקים ולמוסדות גמ"ח שונים הנאמדים כאמור בסכומי עתק.

הרבנים, שנחשפו לנתונים הקשים, הביעו חשש כבד להמשך פעילותה של הישיבה, בפגישה הוחלט על הקמה מיידית של קרן חילוץ והצלה לישיבה וגיוס כלל המשאבים העומדים לרשות החברה החרדית.

הרבנים קנייבסקי ושטיינמן חתמו ראשונים על הוראת קבע למען הצלת הישיבה, אברכיה הרבים של הישיבה נקראו לצאת ולהחתים נדיבים ברחבי הארץ והעולם על הוראות קבע חודשית בסכום של 300 ש"ח לטובת הנושא.

בישיבת 'מיר' השוכנת בשכונת בית ישראל בירושלים לומדים למעלה מ- 7,000 אברכים. הישיבה משלמת קצבאות ללמעלה מ- 5,000 אברכים ועוד עשרות עובדים לניהול הישיבה. ישיבת 'מיר' מחזיקה עשרות מבנים בהם לומדים האברכים, חלק מהמבנים משמש כפנימיות לתלמידי חוץ. החובות הכבדים מגיעים בין היתר מחשבונות חשמל עצומים, כמו כן דואגת הישיבה לארוחת צהריים לאלפי האברכים.

לפניות לכתב : efraim@a7.org