"מותר לשרים לדפוק על השולחן"

יו"ר מועצת יש"ע מסכם שבוע גדוש פגישות פרלמנטריות במאבק הרגע האחרון להצלת המאחזים ומשוכנע: לא יהיה הרס, אבל נצטרך לעמול קשה.

בשבע, שמעון כהן , י"ד בחשון תשע"ב

רובה לעתיד - חינוך. דני דיין
רובה לעתיד - חינוך. דני דיין
פלאש 90

שבוע משפטי ופוליטי סוער עבר על תושבי המאחזים וגם עליכם כמועצת יש"ע. בפגישה עם הרב עובדיה יוסף קיבלתם דברים חמים כשכינה את הרס הישובים 'הרמת יד בציבור קדוש' ועוול שאין לאפשר אותו. הופתעת?

ראשית יש להודות למי שאיפשר את הפגישה הזו, ראש ישיבת 'מרכז הרב', הרב יעקב שפירא, והשר אלי ישי. אני לא חושב שהופתעתי. הרב עובדיה יוסף מוכר ברגישותו לעניינים הומניטריים, לסבל של יהודים וגורל ילדי ישראל, אבל שמחתי שהרב ראה את הדברים בצורה נחרצת וביטא את הדברים כך".

עד כמה הדברים משמעותיים פוליטית?

"המשמעות מרחיקת לכת. מדובר במנהיג של מפלגה גדולה בקואליציה. הפעילות האינטנסיבית שלנו מניבה פירות. אגב, אני חושב שהשר ישי לא היה זקוק לדירבון הזה, אבל כשהדברים נאמרים על ידי הרב עובדיה הם הופכים לעמדה חד משמעית של המפלגה ובסיס למהלכים פוליטיים שלה".

נפגשתם השבוע גם עם הבית היהודי. איך יצאת מהפגישה הזו?

"יצאתי עם תחושה של חצי תאוותנו בידינו. בחרנו להיפגש איתם למרות שמספרית זו מפלגה קטנה שלא תוכל להטות את הכף, משום שהם הפן הציוני של הקואליציה הזו, ולכן הציפיות מהם כפולות ומכופלות. מצד האמת הם לא יכולים להישאר בממשלה שהורסת ישובים יהודיים ללא הצדקה. דברי השר הרשקוביץ שהממשלה תזועזע לא מספיקים. צריך לומר דברים מפורשים. אם לא, האפקט לא ישפיע".

ומה עודד אותך בפגישה?

"אחרי הפגישה ח"כ אורבך, יו"ר הסיעה, הודיע מפורשות שהמפלגה לא תישאר. אני מקווה שנשמע דברים דומים גם מהשר הרשקוביץ. טוב וחשוב שהדברים ייאמרו גם בקולו".

ומה שמעת ממנו?

"השר הרשקוביץ סיכם ואמר שהסיעה תתכנס ותקבל החלטה. זה מקובל עלי. הגיוני וסביר שהם יקיימו ישיבה סגורה ויקבלו החלטה".

ההפגנות מול ביתו של השר הרשקוביץ הובילו לעימות לא נעים בינו לבין המתיישבים. יש גם תביעה מצידו נגד דובר גבעת אסף. מהלך כזה עוזר למאבק, או אולי אפילו מחליש אותו ומרחיק את השר ממנו?

"הרבה פעמים בעבר לא אהבתי הפגנות מול ביתם של פקידי ציבור, אבל במקרה הזה, כשהדבר נעשה בצורה מכובדת, ללא התלהמות וקריאות גנאי, אני סבור שזו בהחלט זכותם לעשות זאת. השר הרשקוביץ הוא נבחר ציבור והוא צריך לדעת להתמודד עם אנשים שמצוקתם מביאה אותם לפתח ביתו. אני מאוד מיצר על התביעה נגד הדובר ומקווה שיוחלט לבטל אותה".

נעבור לגורם משמעותי יותר בקואליציה. שרים וח"כים בליכוד מביעים תמיכה רבה והתנגדות להרס. תחושתך בעקבות השיחות איתם...

"יש מקום לשאוב עידוד מדברי השרים והח"כים בליכוד. כחצי סיעה הייתה שותפה איתנו למפגש עם שישה מרבני הציונות הדתית בתחילת השבוע. היו שם השרים אדלשטיין, כץ ואחרים. גם בישיבת הסיעה אמרו שרים כמו ארדן, לבנת, פלד, שטייניץ ואחרים דברים ברורים. הבעיה היא שאת ההחלטה מקבל ראש הממשלה".

והוא אמר בישיבת הסיעה דברים מאוד מטרידים מבחינתכם. הוא דיבר על שמירת הארץ כשמעליה נמצאת שמירת החוק.

"הדברים שלו באמת היו מעוררי דאגה, אבל היה מי שאמר לי שאם הוא היה מדבר בסוף הישיבה ולא בהתחלה אולי הדברים היו אחרים אחרי שהיה שומע מה חושבים החברים שלו".

מה אתה מצפה שיעשו השרים מול ראש ממשלה שנשמע כך?

"מותר לשרים לדפוק על השולחן ולומר לראש הממשלה שזה מה שהסיעה חושבת וזה מה שצריך לקרות, ומותר גם לראש ממשלה לדפוק על השולחן ולומר ליועץ המשפטי, כמו שהוא אמר במקרה הבית של אלירז פרץ ז"ל 'אני לא מוכן שהבית הזה ייהרס, ועכשיו לכו ומיצאו פתרונות'. אז הוא אמר את זה ומצאו פתרונות. זה מה שהוא צריך להגיד גם עכשיו. הוא צריך להבהיר שאם אכן הוקמו בתים על קרקע פרטית זה היה בתום לב ולכן לא נהרוס, אלא נמצא פתרון אחר".

מנגד שמעתם השבוע גם את עמדתו של השר בגין שאומר למתיישבים תתכוננו להתפנות אם לא נמצא פתרון משפטי.

"עמדתו של בגין ידוע מזה זמן רב. שוחחתי איתו רבות בניסיון לשכנע אותו ולא נחלתי הצלחה".

ממה זה נובע? זה נראה כמו דבקות כמעט דתית באמונת בית המשפט

"זו תפיסתו שמכתיבה לו גם דרך התבטאות וגם התנהגות"

ולהערכתך, השרים האחרים וחברי הכנסת של הליכוד יאיימו בפילוג המפלגה כפי שמתחילים לרמוז שם?

"אין לי ספק. אמרתי את זה בשיחות עם שרי הליכוד והבית היהודי שלא ישלו את עצמם. אם יהיה הרס ולו של ישוב אחד הממשלה תתרסק. זה מנוגד לדי.אנ.איי של הממשלה. הדבק שלה ייעלם".

ומה עם הדבק שמחבר בין פוליטיקאי לכיסא? הם יאמרו לך שעשו הכול אבל בייניש אמרה וחייבים לבצע.

"צריך להבהיר את הנקודה הזו. כל ההריסות הללו הן התנדבות של הממשלה. הממשלה היא שקבעה שהרס גבעת אסף יהיה עד סוף 2011 ובית המשפט רשם את זה לפניו. גם לגבי גבעת האולפנה זו התנדבות. השופטת בייניש כתבה שמכיוון שזה מה שאומרת הממשלה היא רושמת את זה לפניה. הניסיון לגלגל את הכדור לבית המשפט הוא לא נכון. הפה של הממשלה הוא הפה שאסר והוא הפה שצריך להתיר".

ואומר לך היועמ"ש שכל צוות שיוקם יוכל לדבר על מה שעדיין לא הוחלט עליו, אבל קודם כל צריכים לבצע את החלטת ביהמ"ש ולהרוס את מה שהוחלט לגביו.

"זו גישה מוטעית. באופן כללי המציאות שבה היועץ המשפטי מנהל את ראש הממשלה היא מציאות בלתי נסבלת. מותר לממשלה לבוא עם טיעונים חדשים ועם תשובות אחרות".

איך צפוי להיראות המאבק שלכם כמועצת יש"ע במידה ותבינו שהממשלה לא ממש בכיוון התכניות שלכם?

"אם נראה שנכנסים למסלול שבו לא יידחה תאריך ההרס של הישוב הראשון, כלומר גבעת אסף, והכוונה היא להרוס בתוך כחודש, נעבור למצב אחר לחלוטין, לתסריט אחר לחלוטין. ננהל מערכה על שמירת הבתים".

מערכה שתיראה איך?


"בינתיים אני מעדיף להסתפק בכך".

לסיום, אחרי ניסיון גוש קטיף וצפון השומרון, ניסיון ההרס במגרון, בבת עין ובעוז ציון, להערכתך, יהיה הרס?

"אני מעריך שלא, אבל לשם כך נצטרך לעמול קשה בכל המישורים, התודעתי, הפוליטי וגם בשטח".