מה חיפשו אנשי האו"ם בנצר שבגוש עציון?

שני אנשי או"ם לבושי אזרחי גבו עדות מערבים בנצר שבגוש עציון יומיים לאחר התקרית בה הותקפה נדיה מטר. מה בדיוק קרה שם?

שמעון כהן , ט"ז בחשון תשע"ב

עימותים בנצר
עימותים בנצר
נשים בירוק

כשהגיעו נשות 'נשים בירוק' לסיור באזור נצר שבגוש עציון הופתעו לגלות אנשי או"ם בבגדים אזרחיים גובים עדות מערבי, ככל הנראה על התקרית שאירעה באזור בראשית השבוע שעבר, תקרית בה הותקפה נדיה מטר בידי שתי ערביות וערבי. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יהודית קצובר, מראשי הארגון, שנכחה במקום.

קצובר סיפרה בקצרה את השתלשלות האירועים ומזכירה כי לאחר נטיעות שבוצעו כחלק מאירוע בת מצווה הגיעו לאזור נצר ערביות שעקרו את השתילים. כשמטר וחברותיה הגיעו למקום היא הותקפה על ידי שתי הערביות והערבי וכשהוזעקה למקום המשטרה הוחלט לעכב דווקא אותה.

ביום רביעי האחרון הגיעה קצובר למקום והבחינה בשני אנשי או"ם ושני ערבים משוחחים כשלצידם רכב או"ם. קצובר מציינת שבניגוד לחובתם היו אנשי האו"ם ללא המדים הכחולים הקבועים ולמיטב הבנתה מדובר בגביית עדות מפי הערבים שהיו במקום. "אסור להם להיות בצד אחד של המתרס", היא אומרת כשמיותר לציין שאיש מאנשי האו"ם לא ביקש לשמוע את עמדתם של יהודי המקום, לא שוחחו עם אלה שנכחו במקום ולא עם אנשי המועצה האזורית גוש עציון.

כעת בכוונתן לפנות למשרד החוץ ולגורמים פוליטיים נוספים כדי לדרוש באמצעותם תשובות על התנהלות אנשי האו"ם במקום.

קצובר הזכירה כי המינהל האזרחי הודיע זה מכבר לערבים שבמקום כי מדובר באדמות מדינה שאין להם מה לחפש עליהן. לעומת זאת היא מספרת כי בחקירה שהתקיימה אחרי האירוע ביום שני בו הותקפה נדיה מטר הבחינו כיצד הפקס בתחנת המשטרה פולט מסמכים רבים ומפות שהגיעו מעורכי דין המייצגים את הערבים שהיו באירוע. מכך מסיקה קצובר שמאחורי הערבים עומדת סוללה משומנת של התארגנות משפטית ומבצעית.