י-ם: ארנונה מופחתת תעודד פתיחת חניונים חינם

עיריית י-ם החלה מהלך להוספת מקומות מאות חניה לציבור ברחבי העיר, באמצעות הטלת ארנונה בתעריף נמוך לחניונים שאינם גובים תשלום.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח בחשון תשע"ב

פרשת החניונים בתל אביב
פרשת החניונים בתל אביב
פלאש 90
עיריית ירושלים החלה במהלך להוספת מקומות מאות חניה לציבור ברחבי העיר, באמצעות הטלת ארנונה בתעריף נמוך לחניונים שאינם גובים תשלום וחניונים שסגורים לשימושים פרטיים, במטרה לעודד את פתיחתם לכלל הציבור.

וועדת הכספים אישרה השבוע (א) את ההצעה במסגרת צו הארנונה לשנת 2012. ההחלטה תובא לאישור מועצת העיר בישיבת הקרובה.

המהלך יביא להוספת אלפי מקומות חנייה כל רחבי העיר בכך שיגרום לבעלי החניונים שעד כה סגרו את החניונים לציבור כדי להימנע מתשלום ארנונה, לפתוח את החניונים ולאפשר חנייה לכלל הציבור.

כמו כן, המהלך יביא לחיזוק מרכז העיר וייצור שוויון בתשלום הארנונה בין חניונים במרכז העיר המשלמים ארנונה כבר שנים, לחניונים ברחבי העיר ובמרכזי הקניות הגדולים, שעד כה לא חויבו בתשלום ארנונה.

בעיריה מאמינים, כי הטלת הארנונה תעודד בעלי קרקעות תפוסות ברחבי העיר (מגרשים הסמוכים למפעלים וכו') בעיקר באזור תלפיות וגבעת שאול, לפתוח אותם לחנייה ציבורית שכן הארנונה על חניה ללא תשלום תהיה נמוכה משמעותית מתעריף הארנונה לקרקע תפוסה.

בשנת 2012 תעריפי הארנונה לקרקע תפוסה יהיו גבוהים יותר מהתעריפים לחניונים שלא בתשלום: אזור א- 37.08 ₪ למ"ר ,אזור ב- 32.34 ₪ למ"ר ,אזור ג- 21.26 ₪ למ"ר , ולכן המהלך יעודד בעלי קרקעות תפוסות לפתוח אותם לחנייה ולהפחית את תשלום הארנונה שהם משלמים בגין הקרקע.

בעירייה מדגישים כי ברחבי העיר קיימים קרוב ל- 500 חניונים בהם מאות מקומות חנייה הסגורים לציבור בכל רחבי העיר. פתיחת חניונים אלו תקל על מצוקת החניה באזורים רבים בעיר כגון: הר חוצבים, תלפיות, גבעת שאול ועוד.

חשוב לציין כי לא יוטל חיוב על חנייה בבנייני מגורים, וכן לא יחול שינוי בתעריף הארנונה של חניונים בתשלום. החניונים החדשים שיחויבו בארנונה ב- 2012 יחויבו בתעריף נמוך, של פחות מ- 50% מתעריף חניון בתשלום.

חניוני חינם באזור א' בארנונה יחויבו בתעריף של – 25 ₪ למ"ר זאת לעומת תעריף ארנונה של 58.08 ₪ למ"ר לחניון בתשלום באותו איזור.

חניונים באזור ב' יחויבו בתעריף של 20 ₪ למ"ר לעומת 38.85 ₪ למ"ר לחניון בתשלום באותו איזור, וחניונים באזור ג' יחויבו בתעריף של 15 ₪ למ"ר לעומת 30.21 ₪ למ"ר לחניון בתשלום.

בעירייה מציינים, כי חיוב ארנונה לחניונים שאינם בתשלום נהוג שנים רבות בערים אחרות בארץ תל אביב,רמת גן, גבעתיים, ראשון לציון, רעננה ובאר שבע.