הילד העילוי שגילה ביאליק: הרב גורן זצ"ל

הרב שאר ישוב מספר על הרב גורן זצ"ל שהיום יום השנה ה-17 לפטירתו: ביאליק גילה אותו ודאג למימון לימודיו. "לב טוב ואופי של לוחם".

שמעון כהן , כ"ד בחשון תשע"ב

הר גורן ז"ל
הר גורן ז"ל
צילום: לע"מ

במלאת 17 שנים לפטירתו של הרב הראשי והרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב שלמה גורן זצ"ל, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם גיסו, רבה של חיפה הרב שאר ישוב כהן, שסיפר על אישיותו המיוחדת.

בראשית דבריו מספר הרב שאר ישוב כהן על הקשר המיוחד בין הרב גורן לרב קוק. "הוא ראה את עצמו כתלמיד של הרב קוק שזכה לצקת מים על ידיו", הוא מספר ומוסיף שהדברים היו כאשר היה מגיע הרב קוק לנופש בכרמל, אז היה הרב גורן ממהר אליו כדי לשמוע מתורתו".

"הוא היה גדול העילויים של עולם הישיבות,, מספר הרב כהן ומציין את השילוב בין היותו תלמיד ישיבת חברון הליטאית לבין היותו חסיד של הרב קוק.

עוד הוא מספר על ילדותו של הרב גורן בשכונת כרם בירושלים, שם גילה כוחות התמדה עצומים. את הכוחות הללו גילה ביאליק עוד בהיות הילד שלמה גרונצ'יק תלמיד בכפר חסידים לשם הגיעה משפחתו והשתלבה בעבודה החקלאית.

ביאליק הגיע לביקור בכפר חסידים ושם סיפרו לו על העילוי המיוחד שלומד אצלם. הילד שלמה גרונצ'יק הוצג בפניו. ביאליק התפעל וביקש מהנדבן בצלאל דבלצ'קי לסייע בהעלאת משפחתו של הילד לירושלים ללימודים שם, ואכן כך היה. הנדבן העלה את המשפחה לירושלים ומימן את לימודיו של הילד שהתגלה כ"צעיר נמרץ כמו אריה. מספרים שכאשר נקרע לו כפתור הוא תיקן אותו תוך כדי לימוד. לא היה אצלו זמן פנוי", מספר הרב כהן.

הרב שאר ישוב הכהן עצמו למד גם אצל אביו של הרב גורן וגם אצל הרב גורן עצמו. על אישיותו ההלכתית הוא מספר: "הוא היה נאמן להלכה. טעות לחשוב שהוא היה מיקל", הוא אומר ומזכיר מחלוקות שהתעוררו סביב פסיקותיו מהם עלתה התייחסותו המיוחדת לצרכי הציבור והמדינה.

באשר לסוגיות הצבאיות הלכתיות העולות בימים אלה סבור הרב הכהן כי לו היה חי היום היה מורה לחיילים להתנגד לשירת נשים "למלא את אזניהם שמן או שיפטרו אותם מכך".

עוד מספר הרב הכהן כי כוחו של הרב גורן מול מנהיגי המדינה נבע מתוקף היותו לוחם ולא רק רב. "הוא היה צלף מומחה, הוא עמד בעמדות ומתוקף כך שמעו לו. הוא הלך להילחם בעצמו ועם זאת נחשב לגדול העילויים. הוא למד גם כשהיה ברכבו הצבאי".

גם על חיי המשפחה של הרב גורן מספר הרב שאר ישוב הכהן ומציין כי טרם נישאה אחותו לרב גורן חשש אביו, הרב הנזיר, מתקיפותו וביקש מרעייתו להיוועץ ברב הרצוג. הרב הרצוג שוחח עם הרב גורן ובתום שיחה זו אמר לנזיר ולרעייתו כי אמנם מדובר באדם תקיף, אך "הוא משוכנע שיהיה טוב משום שהוא אמר לו שהוא אוהב אותה אהבת נפש, ואכן היחסים ביניהם היו בגדר אגדה. קשה למצוא אנשים כאלה בעולם התורה. הוא היה עם לב טוב ואופי של לוחם".