הרב מלמד: יש מקום לדעות שונות

למעלה מ- 50 רבנים, החברים בפורום רבני "דרך אמונה", התכנסו בבית הרב קוק בירושלים לדיון בבעיות השעה, מתוך תפיסה אמונית.

עוזי ברוך , כ"ה בחשון תשע"ב | עודכן: 19:12

הרב מלמד
הרב מלמד
יוני קמפינסקי

רבני "דרך אמונה" התכנסו היום (שלישי) בבית הרב קוק בירושלים לדיון בבעיות השעה. הרב זלמן מלמד פתח את הכנס ודיבר על דרכו של הרב צבי יהודה קוק רבם של כל 50 הרבנים המשתתפים בכנס "ואבי הדרך הגדולה של הציונות הדתית היום".

הרב מלמד הדגיש בפני הרבנים, כי "עלינו להמשיך את דרכו הגדולה, שתוך מבט שלם על עם ארץ ותורת ישראל, יכול היה לדבר תמיד באומץ בחוסן ובגבורה".

רב הישוב דולב, הרב יחזקאל קופלד, דיבר על הצורך בקבלת דעות שונות בתוך ציבור הרבנים, "גם מי שקורא וגם מי שלא קורא לסרב פקודה שומר ומלמד את התורה. צריך ללמד זאת את התלמידים שלנו. זאת דרכו הגדולה של הרב קוק".

הרב אלישע וישלצקי שוחח בכינוס על הצורך בחיזוק הגרעינים התורניים, "עשייה חברתית ציונית של לימוד תוך כדי תנועה". הרב קרא לרבנים לקרוא לתלמידיהם לעבות ולהוסיף על הגרעינים התורניים.

הרב אמנון שוגרמן, ראש ישיבת הגולן, קרא לשתף פעולה בעשייה ציונית עם העדה הדרוזית. הרב שמואל זעפרני קרא להקים צוות רבנים שייוודא שהציונית הדתית תופיע כמפלגה אחת בבחירות, ואילו הרב מיכה הלוי מחה על ביזוי כבוד רבנים, דוקא מתוך הציבור הציוני דתי.

הרב דניאל שילה הזהיר ממצב בו גיורי הרב דרוקמן אינם נחשבים בעיני הציבור החרדי מחד, וכהונת רבנים ודיינים מודרת מהציבור הציוני דתי מאידך.טוען....

הרב משה ביגל, רב הישוב מיתר, הדגיש בדבריו את הצורך להשקיע יותר אנרגיה בפעילות החוצה ופחות בהתגוששויות פנימיות, זאת בכדי למעט את הפיצול בתוך הציבור.

הרב שלמה רוזנפלד, ראש ישיבת ההסדר בשדמות מחולה, אמר כי הציונות הדתית איבדה את הרבנות, הדיינות, ואת השותפות בממשלה בשל הפיצולים ונותרה רק עם הרבנות הצבאית. הרב יוחנן פריד דיבר על הצורך להגיע ל"מדינת ת"א" ולהשפיע לטובה על החיים הרוחניים בה.

הרב זלמן מלמד הוסיף וסיפר על פעילותו ב- 8 החודשים האחרונים, בהם קידם בקושי רב אך בהצלחה פגישה של 18 זקני רבני הציונות הדתית מכל גווני הציונות הדתית מהר עציון (הרב ליכטנשטיין) ועד חברון (הרב ליאור). הפגישה תתקיים בעוד שבועיים.

הרב סיפר על תפילה משותפת שאורגנה בכותל במשותף על ידי ישיבת בית אל וישיבת הר עציון במהלכה נאם לצידו של הרב ליכטנשטיין. עם זאת הדגיש הרב מלמד, כי יש מקום לדעות שונות וריבוי קבוצות כמו דרך אמונה ורבני צוהר ואין בכך פסול כל עוד כולם עובדים בשיתוף פעולה.

רב העיר קרית שמונה, הרב צפניה דרורי, אמר כי דרכו של הרב צבי יהודה היתה לדעת גם מה לא להגיד, "אסור לפלג את הציבור ומאידך חייבים לעמוד בתוקף על דברים הכי חשובים אבל בשום שכל ובזהירות של התבטאות".

לדבריו, "צריך להדגיש בבטחון ובשכנוע שאי עקירת יישובים הוא דבר שאינו מקובל על הציבור כולו ולא יהיה ולא להציג עמדה ש"הם יהרסו ואנו נעמוד נגדם. אלא הם לא יהרסו כי איש לא מסכים לזה". יש לנו כח ואם נאמין באמת שלנו אז ננצח כפי שראינו שדברינו השפיעו על הליכוד והבית היהודי כשהיינו שם. הכח שלנו הוא מעומק הקשר של עם ישראל לא"י".

הרב אבשלום קציר אמר, כי אין קריאה מספקת של הרבנים להגנה על חיילינו כנגד הכפייה על שמיעת שירת נשים וכנגד הקריאה שיש כביכול "הקצנה" בציונות הדתית בצבא. הרב קציר הצר על כך שלא נשמעת בכלל דעתה של הרבנות הצבאית.

הרב מישאל כהן, רב הגרעין התורני בשכונת שפירא בת"א, אמר כי צריך לשלוח אברכים מהישיבות הציוניות אל הגרעינים לרוות את הצימאון הגדול בשכונות שם יש בתי כנסת סגורים. הרב כהן אמר עוד, כי איחוד המחנה הפוליטי הציוני דתי יתן חיים לנוער.

הרב חיים שטיינר התריע מפני הרס מאות בתי הקבע בשכונות ובמאחזים והציע הצעה מעשית לעשות כינוס בן שלושה ימים בענייני ארץ ישראל כמו שעושים "בנין שלם" בנושא משפחתיות.