עתירה לבג"ץ: למנות אישה לועדה לבחירת דיינים

תנועת האישה הדתית "אמונה" עתרה לבג"ץ בדרישה לחייב את לשכת עורכי הדין למנות מטעמה אישה לועדה לבחירת דיינים.

נתנאל כ"ץ , כ"ז בחשון תשע"ב

טובים השניים?
טובים השניים?
צילום: פלאש 90

תנועת האישה הדתית לאומית "אמונה" עתרה לבג"צ בדרישה לבטל את תוצאת הבחירות לנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת דיינים, זאת בטענה שהן סותרות את החוק המבטיח ייצוג לנשים בועדות השונות.

נזכיר כי בעקבות "דיל" שנרקם בין הח"כים החרדים ובין סיעת האופוזיציה בלשכת עורכי הדין המחזיקה ברוב במועצה הארצית, נסוג ראש הלשכה היוצא, יורי גיא רון, מהתחייבותו לפעול למינוי אישה לחברה בועדה לבחירת דיינים.

הלשכה בחרה בעורך דין חרדי ובעורך דין חילוני לחברות בוועדה. נציגת ארגוני הנשים עו"ד בת שבע שרמן נכשלה בניסיונה להתמנות לחברה בוועדה. ב-12 השנים האחרונות לשכת עורכי הדין בחרה באופן קבוע באישה לאחד משני נציגיה.

שופט בג"ץ ניל הנדל סירב להוציא צו ביניים בעתירה, אשר ימנע את כינוס הועדה, אולם ביקש מהצדדים תגובה מיקדמית בתוך עשרה ימים.

נזכיר כי אתמול (רביעי) ניצל שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, תשובה לשאילתא של ח"כ שלמה מולה, על מנת לרמוז לארגוני הנשים כי יתכן שהדרך להבטחת יצוג נשי בועדה למינוי דיינים עוברת בעתירה לבג"ץ.

ח"כ מולה שאל, "מדוע בבתי דין רבניים ש- 50% מהמתדיינים בהם הן נשים אין אישה? מה ייעשה בנדון והאם יש חשש לשיקולים פוליטיים?".

נאמן השיב, כי "אני מכיר בצורך ובחשיבות מינוי נשים בכלל ובוועדה בפרט. עם כל הרצון שחברי מועצת לשכת עורכי הדין יבחרו באישה , אלו בחירות חשאיות בגוף עצמאי. כמי שתמיד דאג לייצוג נשים קיוויתי כי כך יקרה אך הדבר לא נעשה והמועצה של לשכת עורכי הדין החליטה אחרת".

לאחר מכן הוסיף נאמן, "לגבי ייצוג נשים לא שכחתי שהייתי עו"ד. יש חוקים המחייבים ייצוג נשים בכל וועדה ואני מניח שהטוענים שזה אינו ראוי והוגן יפעלו בהתאם לחקיקה הקיימת כיום בישראל", תוך שהוא רומז להם כי הדרך לבג"ץ פתוחה.