למנוע זיופי כשרות - דרך הד.נ.א.

מעבדת בקטוכם הקימה מאגר ד.נ.א כבר לפני מספר שנים המאפשר זיהוי מוחלט של בעלי חיים. היום המאגר מסייע למנוע גם זיופי כשרות.

דוד לב , כ"ח בחשון תשע"ב

למנוע גניבות וזיופים
למנוע גניבות וזיופים
יח"צ

אחת הבעיות המטרידות היום את החקלאים היא גניבת בקר וצאן על ידי קבוצות שודדי בעלי חיים. 

הבעיה היום יותר נפוצה מאי-פעם. לרשויות יש קשיים לעצור את התופעה, ואפילו כשנתפסת כנופית שודדים המשטרה מתקשה למצוא ראיות נגדם. הגנבים, כמובן, מורידים מכל פרה או כבש כל תג או סימן זיהוי – ומאוד קשה להוכיח אם הבקר אכן נגנב.

חברה ישראלית בשם בקטוכם, Bactochem, מספקת פתרון, לפחות חלקי, לבעיה. החברה בונה מאגר ד.נ.א. DNA, הכי גדול בעולם עבור בקר.

בעזרת המאגר, רשויות יכולות לאתר את הבעלים של פרות וכבשים שנגנבו – וגם לפתוח בחקירה נגד הגנבים. למאגר יש גם שימושים אחרים – כגון מניעת זיופים בתעודות כשרות. תודות למאגר שהוקם לפני כ-5 שנים ניתן לעקוב אחרי כל חתיכת בשר ולוודא שמקורה מבהמה שנשחטה כהלכה.

איך זה עובד? בעל משק או מפעל שקונה בקר לשחיטה שולח דגימה מכל פרה או כבש בעדר לחברה, וחברת בכטוכם מנתחת את הנתונים ומכניסה אותה למאגר. המאגר מוציא קוד זיהוי שאותו מצרפים לבקר.

לאחר השחיטה והאריזה בבית המטבחיים הקוד מצורף לכל קרטון. בבתי אריזה הקוד משוכפל ומצורף לכל חבילה שמוצעת למכירה. כשלקוח רוצה לדעת מקור הבשר באריזה הוא יוכל להוריד אפליקציה שהחברה מפיקה (עדיין התהליך בפיתוח) שיכולה ליצור קשר אם מאגר הד.נ.א. האפליקציה תודיע ללקוח באיזה משק גדלה הפרה או הכבש, מקום השחיטה המועד והשוחט.

למאגר יש שימושים רבים, אומר גיא אברון, מנהל הפרויקט בכטוכם, "לקוח רוצה לדעת שהוא מקבל התמורה המתאימה עבור כספו – אם הוא קונה בהשגחה מסוימת, או קונה בשר שאמור להיות מגודל בלי זריקות אנטיביוטיקה. יש כאלה שדורשים בשר מזן מסוים של פרה, ומבשר שנשמר לתקופה מסוימת. הטכנולוגיה שלנו נותנת מענה לכל הדרישות האלו", הוא אומר.

המאגר יכול לעזור בקרב נגד גנבי בקר. כמובן, שודדי בקר מורידים מיד כל סימן חיצוני מהפרה או הכבש, דבר שמקשה מאוד על המשטרה למשטרה להשלים חקירה נגד הגנבים. עם המאגר הגדול של החברה יהיה קל יותר למשטרה ולפרקליטות להגיש כתב אישום נגד גנבי בקר.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il