"עושים צדק עם אלמנות חיילי המילואים"

"חוק האלמנות", אשר קובע את זכאותן של אלמנות חיילי מילואים שבעליהן נפלו לפני שנת 1999 למענק חד פעמי, אושר לקריאה ראשונה.

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בכסלו תשע"ב

זועקות. אלמנות צה"ל
זועקות. אלמנות צה"ל
פלאש 90טוען....

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק תשלום קצבאות לחיילי מילואים ולבני משפחותיהם, המעניק מענק הוני למקרה מוות בשל נכות או פטירה שאירעה לפני מועד התחולה.

ההצעה הממשלתית אושרה  לאחר שלפני שבוע הסכימו יוזמי הצעת החוק הפרטית בנושא, הח"כים אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ואיתן כבל (העבודה), לדחות את מועד ההצבעה על הצעתם בקריאה טרומית עקב ההבטחה להצעה ממשלתית בנושא.

ביציע הציבור נכחו אלמנות צה"ל ובראשן, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, נאווה שוהם סולן.

ב-2002 חוקקה הכנסת את חוק תשלום קצבאות לחיילי מילואים ולבני משפחותיהם, אשר ביטל חלקית את האפליה שנוצרה בין משפחות חללי צוות האוויר למשפחות חללים בחיילות אחרים. זאת בעקבות החלטת מערכת הביטחון מ-1980, לשלם רטרואקטיבית לשארי אנשי צוות אוויר, שנהרגו במהלך שירות מילואים, מענק חד פעמי בשיעור זהה לביטוח חיים המשולם לשאריו של חלל קבע. מטרת החוק היא להבטיח שוויון בתשלום קצבאות ומענקים הוניים לאלמנות חיילי מילואים שנספו עקב שירותם למן קום המדינה ואילך.

בדיון במליאה, ביום רביעי שעבר (23.11), קבל הח"כ היוזם, אריאל, על התמשכות תהליכי החקיקה בנושא ואמר כי "ההצבעה לא תתקיים היום מכיוון שמשרד הביטחון "מתרשם". הליך החקיקה הזה מתמשך בסדר גודל של 7 שנים עד 11 שנה. זה מתגלגל. האלמנות טוענות כי בכך משרד הביטחון חוסך כסף כי האלמנות נפטרות בינתיים. יש טענה כזו גם כלפי ניצולי השואה. אומרים שככל שיעבור הזמן יהיו פחות "קליינטים" והמדינה תחסוך כסף".

"הגיעו כבר להסדר מאיפה יבוא הכסף ומצאו את התקציב. העליתי את ההצעה עכשיו כי שלשום היה דיון בוועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, שם הסתבר שיש הודעת משרד הביטחון שהתשלום יחל ב-2012- 50% יהיה ב-2012 ו-50% נותרים יהיו ב-2013, כי משרד הביטחון עם תקציבי עתק לא יודע איך להסתדר עם זה. מאחר ומשרד הביטחון מתמהמה משיקולים זרים ומרשלנות, אני מגיש את הצעתי הפרטית. אני מבקש מכם לא לסמוך על הודעת משרד הביטחון כי יביא את החלטתו להביא את החוק להצבעה בשבוע הבא. אפשר להביא לסיום את הכמעט התאכזרות לאלמנות בעיקר כשיש לכאורה הסכמה של המשרד".  אמר אריאל.

כאמור, לאחר כל זאת, הובאה ההצעה הממשלתית ואושרה בקריאה ראשונה. 25 ח"כים תמכו בהצעה, שעברה ללא מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, להכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

לאחר האישור אמר ח"כ אריאל, כי "זה היום חיכינו לו. אני שמח שאחרי שנים רבות של עוול מוסרי, מתוקנת האפליה. עם זאת במשך השנים לחמתי יחד עם האלמנות על השוואת תנאיהם ולמדתי שעד שזה לא נגמר, זה לא נגמר. החוק עבר בקריאה ראשונה ועל משרד הביטחון להוכיח את רצינותו ולהעבירו לקריאה שניה ושלישית במהרה ולא ליצור סחבת נוספת".

יו"ר השדולה למען אלמנות ויתומי צה"ל בכנסת, ח"כ דני דנון, בירך על העברת חוק האלמנות שעבר בקריאה ראשונה בכנסת. החוק החדש, שעבר ברוב של 24  תומכים וללא מתנגדים,  מקצה סכום של 250 מיליון ₪ כפיצוי ל- 1800 אלמנות המילואים מהשנים 1948-1999, שאופלו לרעה ולא קיבלו כספי פיצויים: "הכנסת תיקנה עוול ארוך שנים שביצע עזר וייצמן, הכסף שיוקצה כפיצוי לאלמנות, לעולם לא ימלא את החסר אבל ייתן מעט נחת לאותן משפחות".

לדבריו, לאחר שיזם הצעת חקיקה פרטית לפיצוי בסך 300,000 ₪ לאלמנות אשר איבדו את יקיריהם בין 1948-1999, ובכך ניסה לתקן אפליה של מעל עשור ולהשוות את הפיצוי לסכום שקיבלו שאר האלמנות, הושגה פשרה עם משרד הביטחון אשר מגדירה כי הסכום שיתקבל יהיה 100,000 ₪.

ח"כ דנון פנה לשר הביטחון: "צריך לעמוד בהסכם הפשרה שהושג ולהעביר את מחצית הכסף כבר השנה, ואת החצי השנה בשנה הבאה- נדרשת מאיתנו לעבודת חקיקה מהירה על מנת להעביר את החוק בזמן"