מי הם הבד"צים ה'קיקיוניים'?

הרב רפי יוחאי פירט בראיון השבועי לערוץ 7 את רשימת הבד"צים שאין להם אישור מטעם הרבנות הראשית. ראיון.

ישי קרוב , ט' בכסלו תשע"ב

לא מאושר - בד"ץ משמר הקודש
לא מאושר - בד"ץ משמר הקודש
ליאור כהן, הרבנות הראשית לישראל

הרבה גופי כשרות יש במדינת ישראל, חלק מגדירים עצמם בד"צים וחלקם הם אנשים פרטיים שהחליטו על דעת עצמם לתת כשרות. הממונה על אכיפת חוק ההונאה בכשרות ברבנות הראשית לישראל, הרב רפי יוחאי, פירט בראיון השבועי לערוץ 7 מי הם גופי הכשרות שאינם מאושרים על ידי מועצת הרבנות הראשית לישראל.

"כל נושא הסמכות למתן תעודת כשרות מעוגן בחוק הרבנות הראשית", הבהיר הרב יוחאי שציין כי מדינת ישראל היא זו שנתנה את הסמכות רק למועצת רבנות הראשית לישראל ולרב המקומי, "הרב המקומי יכול להיות רב עיר, רב מושב, רב קיבוץ ורב מועצה אזורית ובצבא יש את הסמכות לרבנות הצבאית".

"כחלק ממדיניות האכיפה, מתמקדת הרבנות באותם בתי עסק שהציגו את עצמן ככשרין ובפועל לא היו תחת השגחה או שהיו תחת השגחה של גופי כשרות שאינם מאושרים. עם הזמן גילינו שקיימים עוד ועוד גופים פרטיים המכונים 'בד"צ' ונותנים תעודות הכשר. במקומות אלו, למרות שמצויין כי הם תחת הכשר מהדרין, הבשר לא 'חלק', הירקות אינם מפוקחים, משתמשים באבקת חלב עכו"ם ועוד כהנה וכהנה".

הרב יוחאי סיפר כי מועצת הרבנות דנה בסוגיה, בה בעלי העסקים פונים לרבנות המקומית בבקשה לקבל תעודת כשרות רגילה ובמקביל פונים גם לבדצי"ם כדי לקבל כשרות מהדרין, "גילינו שהכשרות באותם מקומות לא מהדרין - גם מצד אי נוכחות של המשגיח שבמהדרין ההשגחה היא צמודה או כמעט צמודה, והן מצד המוצרים במקומות אלו - משתמשים באבקת חלב עכו"ם ובבשר לא חלק. מדובר בעיקר בקרב הבדצי"ם הקיקיוניים".

"עם הזמן כמות גופי הכשרות גרמה לכך שהזול מנצח כי אם פעם בעלי העסקים חששו שאם יהיו בעיות אז יקחו לו את תעודת הכשרות, היום אין את החשש הזה כי אותם גופי כשרות רודפים אחרי בעלי העסקים כדי לתת להם כשרות בכל מחיר. בעל העסק שהוא בעל המאה הוא בעל הדעה ואם יש נוהל מהדרין מסויים שלא נראה לבעל העסק הוא יעבור לגוף כשרות אחר".

הרב יוחאי הדגיש כי בשל ריבוי גופי הכשרות ה'קיקיוניים', כלשונו, מומלץ מאוד לדבר עם המשגיח של הרבנות באותו מקום והוא יכול לספר על המצב בבית העסק ללא נגיעות אישיות, "המשגיח לא מקבל יותר כסף אם הוא יגיד שזה מהדרין".

הרב יוחאי מנה חלק מרשימת הבד"צים ברחבי הארץ שאינם מאושרים על ידי הרבנות הראשית לישראל, "באזור גוש דן יש את בד"צ 'משמר הקודש - שמן המשחה' הנותן כשרות באזור התחנה המרכזית בתל אביב ואת 'בד"צ מישקולץ' בפתח תקוה. באזור ירושלים יש 'בד"צ רופשיץ',  ובאזור באר שבע נמצא 'בד"ץ חרדים' של הרב יעקב לנדאו (לא רבה של בני ברק). בנוסף יש את גופי הכשרות 'כתר הכשרות', 'נזר הכשרות' ו'עטרת ישורון'".

הרב יוחאי אמר כי במקרה שאדם נתקל בעבירה על חוק ההונאה בכשרות ניתן לשלוח פקס למספר 02-5313169.