כביש דמים בדרום ת"א: מי יגן על ילדי הגן?

דרך קיבוץ גלויות חוצה שכונות ומוסדות חינוך. אין דרך מוגנת לחצות ואין פסי האטה על הכביש. אמור בת ה-4 נהרגה שם, והיא לא היחידה.

שמעון כהן , ט' בכסלו תשע"ב

לא סופרים אותנו. דרום ת"א
לא סופרים אותנו. דרום ת"א
פלאש 90

אמור מלכה, בת 4 מתל אביב הובאה אתמול (א') למנוחות בבית העלמין בחולון, לאחר שביום שלישי האחרון נפגעה אנושות ממכונית, שעה שחצתה את הכביש בצומת הרחובות קיבוץ גלויות וחכמי לובלין בתל אביב. המטפלת של אמור ואחותה בת השנתיים נפצעו גם הן בתאונה באורח קל.

במשך שלושה ימים שהתה אמור בבית החולים לילדים דנה שבמרכז הרפואי תל אביב, כשהיא סובלת מפגיעות אנושות בראשה ובעמוד השדרה, אך בשבת בבוקר מתה מפצעיה.

חברי המשפחה מספרים כי התאונה נגרמה לאחר ששתי מכוניות עצרו כדי לאפשר למטפלת ושתי הילדות לחצות, אך מכונית שלישית לא עצרה ופגעה בהן. אביה של אמור, מאיר מלכה, מספר כי "שעתיים לאחר התאונה התרחשה בדיוק באותו המקום תאונה נוספת עם פצועה. אנחנו רוצים שבתנו הצדיקה תהיה האחרונה שנפגעת בכביש הנורא הזה". ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ישראל ורד, אב לפעוטה בת כשמונה חודשים שנפגעה גם היא לפני כחצי שנה באותו מקום, אך בדרך נס נותרה בחיים למרות שהועפה על ידי רכב למרחק של 22 מטרים, והיא בת חודשיים בלבד...

האירוע התרחש לפני כחצי שנה באותו מקום. טליה ורד, אז בת חודשיים, נפגעה ממכונית שנסעה במהירות הגבוהה מן המותר והוגדרה כפצועה באורח קשה מאוד עם פגיעת ראש ושלוש צלעות שנשברו. "הרופאים לא מבינים איך היא יצאה בחיים", הוא מספר.

עוד הוא מוסיף ומספר כי מאז האירוע האחרון בו נפצעה אמור ז"ל התברר לו כי מזה עשרים שנה נפגעו ואף נהרגו במקום הולכי רגל רבים, אך בעירייה ובמשטרה לא מצאו לנכון להקים במקום גשר, להציב פסי האטה או לגר את הכביש על אף שמדובר בכביש סואן ביותר החוצה את שכונות דרום תל אביב כשמעברו האחד שכונת מגורים ומעברו האחר בתי ספר, ההנהלה הארצית של הנוער העובד והלומד ומגרש הכדורגל השכונתי.

כעת מתארגן ועד פעולה של תושבי האזור מוכה התאונות ומבקש פתרונות מהרשויות. עד כה הבינו שם מהמשטרה שהסיכוי שייעשה משהו הוא קטן שכן התאונות מוגדרות כמקרים חריגים, עובדה ההולכת ומתבררת כלא נכונה.

לדבריו של ורד התחושה היא שלרשויות יש סדרי עדיפויות משלהן והשכונה שלהם נמצאת בתחתית הרשימה. בקרוב יוחלט שם כיצד לפעול כדי לשים סוף לתאונות החוזרות ונשנות במקום.