האוצר מודה: החשמל יתייקר ב-30 אחוז

כך גילה סגן שר האוצר, יצחק כהן, במליאת הכנסת, במענה להצעה דחופה לסדר שהגיש ח"כ אורי מקלב וחכי"ם נוספים.

חזקי ברוך , י"א בכסלו תשע"ב

יצחק כהן
יצחק כהן
צילום: פלאש 90

משרד האוצר אישר לחברת החשמל לייקר את תעריפי החשמל ב-30 אחוז כבר בשבועות הקרובים. כך הודה היום במליאת הכנסת סגן שר האוצר, יצחק כהן, במענה להצעה דחופה לסדר שהגיש סגן יו"ר הכנסת, ח"כ אורי מקלב, שלמה מולה, חנא סוייד ועוד חכי"ם בעניין ההתייקרות החדה הצפויה במחירי החשמל.

לנוכח פגיעות חוזרות ונשנות בצינור הגז ממצרים והידלדלות מאגרי הגז בישראל, הגבירה חברת החשמל בחודשים האחרונים את השימוש בדלקים ובסולר לייצור חשמל, אך עלותם של התחליפים גבוהה פי חמישה ממחירו של הגז. בעקבות התייקרות עלויות הייצור, הודה סגן שר האוצר, כי משרדו אישר לחברת החשמל לבצע את ייקור התעריפים בשיעור של 30 אחוז.

"חלק ניכר ממחירם היקר של הדלקים נגרם כתוצאה ממס ה'בלו' שמטיל האוצר, וחברת החשמל מוכרחת להשתמש בדלק, ולא מאפשרים להם להשתמש בדלקים זולים יותר. הסיבה לכך היא אולי כי האוצר רוצה להרוויח יותר – במקום לחשוב פעמיים ולהקל במעט על שיעור מס ה'בלו' המוטל על הדלקים לייצור חשמל", אמר ח"כ אורי מקלב.

ח"כ אורי מקלב הרחיב גם באשר לחוסר הפיקוח והבקרה על חברת החשמל והזכיר את שהודה שר התשתיות על כך שחברת החשמל ייצרה חשמל בתחנות כוח אחרות ובדלקים יקרים במקום להשתמש במלוא תפוקתה של תחנת הכוח באשקלון. שר התשתיות אף אמר "לו הייתה התנהלות נאותה, חברת החשמל יכולה הייתה לחסוך כמיליארד וחצי שקלים", הזכיר ח"כ מקלב.

לדברי מקלב, "היחס אל חברת החשמל והתנהלות האוצר במיסוי הגבוה המוטל על הסולר לחשמל, זו התנהלות שעלולה להביא למשבר חשמל גדול על כך המשתמע מכך. הפסקת חשמל של יום אחד תעלה למשק מאות מיליוני שקלים. הרשויות צריכות להתעורר ולטפל באופן מיידי ומקיף בכל נושא משק החשמל". כמה מחברי הכנסת שהשתתפו בדיון ציינו כי גם משרדי הממשלה חוששים להתעמת עם חברת החשמל, שכן היא מחזיקה ב'שלטר' ויכולה לאיים בהשבתת החשמל במשק.

בתחילת השבוע הניח ח"כ אורי מקלב, יחד עם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, על שולחן הכנסת הצעת חוק המבקש להחזיר את הפיקוח על תעריפי החשמל לידי הכנסת ולא להותירו בידי רשות החשמל. "כיוון שהחשמל הוא מצרך חיוני ולאור הייקור בשנים האחרונות, נראה כי מן הראוי שגם לגבי תעריפי החשמל יהיה פיקוח", ציינו חברי הכנסת בדברי ההסבר לחוק.