המימד הנוסף בניתוחי שדרה

חברת מזור רובוטיקה קיבלה אישור FDA שצפוי להפוך את המערכת הרובוטית מתוצרתה לטיפול סטנדרטי.

דוד לב , י"ד בכסלו תשע"ב

המימד הנוסף בניתוחי שדרה
המימד הנוסף בניתוחי שדרה
יח"צ

חברת מזור רובוטיקה, העוסקת בפיתוח ומכירה של מכשור רפואי מתקדם לניווט כלים כירורגיים בדיוק גבוה ובפולשנות מזערית לניתוחי עמוד שדרה, קיבלה את אישורה של רשות הבריאות האמריקאית ה-FDA.

משמעות ההחלטה היא שעוד מעט רופאים יוכלו להשתמש במערכת הרנסנס החדשה לשלב יכולת הדמיה תלת ממדית תוך ניתוחיים לצרכיי תכנון וביצוע של הניתוח בחדר הניתוח ללא שימוש בהדמיה CT קדם ניתוחית הנדרשת היום.

מערכת הרנסנס היא ממשק לרופאים המתמחים בבעיות גב לתיכנון מדוייק של מהלך הניתוח קודם ביצוע הניתוח. מערכת הרנסנס מתבססת על טכנולוגיית רובוט ה-SpineAssist של החברה, שמדריכה את הרופא למקום ודרך אופטימלית לבצע ניתוח בפלישה מינימלית.

האפשרות לשימוש בהדמיית 3D תוך ניתוחית – שמערכת הרנסנס גם יכולה לספק - עשויה לקצר את זמן הניתוח ולאפשר ביצוע ניתוח במקרים בהם לא ניתן לקבל הדמיית CT, לדוגמה במקרי חירום. מערכת הרנסנס גם תכלול את טכנולוגיית ה- C-Insight המפיקה תמונות תלת-ממדיות בזמן ניתוח, על בסיס עיבוד תמונות רנטגן דו-מימדיות.

החברה, שמרכז הפיתוח שלה נמצא בקיסריה, מעריכה כי האפשרות להדמיה תוך ניתוחית, ללא צורך בהעברת החולה לחדר ה-CT, תאפשר לבתי החולים להקטין את הצורך בניתוחים חוזרים ואף במקרים רבים יתכן ותקטין את כמות הקרינה אליה נחשף החולה בשלבים המקדימים לניתוח. כיום הסיבה העיקרית לצורך בניתוחים חוזרים נובעת מהחדרה לא מדוייקת של שתלים המתגלה רק בבדיקות הדמיה שמתבצעות לרוב לאחר שהפציינט יוצא מחדר הניתוח ומועבר לחדר ההדמיה.

הניתוחים החוזרים הם בעלי ערך כלכלי שלילי לבתי החולים.

כיום, מסייעת מערכת ה-Renaissance לרופאים במהלך ניתוחי עמוד שדרה במקום כלים כירורגיים ושתלים, בהתאם לתכנון מוקדם המתבצע על גבי תמונת ההדמיה של החולה המנותח. ייחודה של המערכת הוא ביכולתה לסייע למנתחים במיקום השתלים בדיוק רב, בפולשנות מזערית תוך הקטנה מהותית של כמות הקרינה לה נחשפים החולה והמנתח במהלך הניתוח.

בהתאם לאסטרטגיה העסקית של מזור ובהמשך לאישור ה-FDA, המערכת הרובוטית ה-Renaissance תהווה כעת פלטפורמה לאספקת שירותים נוספים כפתרון שלם לחדרי הניתוח.

מנכ"ל מזור, אורי הדומי, אומר "אנחנו גאים מאוד על קבלת אישור FDA נוסף שיביא לכלל ביטוי מקסימלי את היכולות הגבוהות והמוכחות של המערכת הרובוטית ה-Renaissance בשילוב הדמיית תלת מימד בחדר הניתוח. בכך יתאפשר לנו להעמיד לרשות הרופאים המנתחים בבתי החולים פתרון ראשון מסוגו המהווה פריצת דרך מהותית בחדרי הניתוח האורתופדיים והנוירוכירורגיים ועשוי לסמן אבן דרך אסטרטגית בהתפתחות העסקית של מזור".