האם שר הבטחון מודה בכשלון הגירוש מגוש קטיף?

בנאומו הערב בוועידה העולמית למדיניות בווינה אמר ברק, "שרון פינה את הרצועה ומה קרה? החמאס ירה למעלה מ-10,000 רקטות".

חזקי ברוך , ט"ו בכסלו תשע"ב

ברק בוועידה העולמית למדיניות
ברק בוועידה העולמית למדיניות
אריאל חרמוני, משרד הביטחון.

שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף הערב בוועידה העולמית למדיניות בווינה בהשתתפות ראשי מדינות. בנאומו אמר ברק כי "הטלטלה הגיאו-פוליטית ברחבי העולם הערבי דרמטית וקשה לחזות את סופה. אנו מקווים שלמרות הניצחון של האחים המוסלמים במצרים בסיבוב הראשון, ההיגיון יגבר וכן הצרכים הכלכליים והשלום בין שתי המדינות ישמר".

בהתייחסו לירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל אמר שר הביטחון כי "מאז יום שישי נורו כ-36 רקטות מעזה לעבר יישובים ישראלים. ישראל תגן להגן על אזרחיה ולא תיתן למצב הזה להימשך. שרון פינה את רצועת עזה והוציא משם עד החייל והאזרח האחרון, הורה להרוס את כל המבנים, אפילו בתי הכנסת, כל זאת כדי לא לספק שום תירוץ לפלסטינים. ומה קרה? החמאס ירה למעלה מ-10,000 רקטות לעבר ישראל".

בנוגע לסוריה אמר שר הביטחון: "אנחנו עדים בימים האחרונים לקרבות בין נאמני משפחת אסד לכוחות המורדים זהו המשך ההידרדרות של משפחת אסד שיוביל לסיום שלטונה. משפחת אסד ונאמניה הרגו עד היום יותר מ-4,000 איש ברחבי סוריה והיא הולכת לקראת סיום שלטונה. הליגה הערבית החליטה להטיל סנקציות על סוריה וגם עבדאללה מלך ירדן הביע את דעתו בנוגע לשלטון בסוריה. לא ניתן יהיה לדעת מה יהיה המשך השלטון בסוריה לאחר משטר אסד. בכל מקרה, זו תהיה מכה לציר איראן-חיזבאללה".

בנוגע להסכם השלום אמר ברק כי "ישראל רוצה לחיות עם הפלסטינים ביחסי שלום על פי פתרון שתי המדינות כאשר בצד אחד מדינת ישראל ובצד השני מדינה פלסטינית מפורזת. אני לא חושב שהחלטת אבו מאזן טובה לישראל. אני מאמין שישראל והפלסטינים חייבים לפעול במהירות לקראת הסדר מדיני בין שתי המדינות. ההאשמה היא לא לפתחה של ישראל. נתניהו הקפיא את הבנייה לעשרה חודשים וממשלת ישראל לא בונה התנחלויות חדשות אלא רק מאפשרת קיום חיים בהתנחלויות ובכלל. שטחי איו"ש בידי ישראל 44 שנים, כל ההתנחלויות ביחד מהוות רק 2% משטח איו"ש, לכן אני לא מקבל את טענות הפלסטינים שההתנחלויות הן אלה שבגללן אין מו"מ".

בנוגע לאיראן אמר שר הביטחון: "איראן היא בעיה של העולם כולו. תקראו טוב טוב מה אמר יוקיה אמאנו (יו"ר סבא"א) ותבינו היטב שאיראן חותרת לנשק גרעיני. גרעין בידי איראן ישנה את כל המצב במזה"ת ויהווה את תחילת המרוץ הגרעיני בקרב המדינות במזה"ת- הטורקים, הסעודים והמצרים לא ירשו לעצמם להישאר ללא גרעין. זה יהיה סוף הסדר הקיים במזה"ת. בנוסף כל קבוצות הטרור הפעולות במזה"ת ובעולם, שמקבלות סיוע מאיראן, יקבלו רוח גבית אם איראן תגיע לנשק גרעיני- זה לא מצב נורמאלי. איראן לא מסתירה את שאיפותיה הגרעיניות ולא את כוונותיה המוצהרות למחוק את ישראל מהמפה. יש צורך בסנקציות עולמיות וקטלניות שתכרחנה את איראן לעצור את תוכניתה הגרעינית. דרושות סנקציות פיננסיות על היכולת של איראן לקיים עסקאות כספיות בינ"ל".