הימין "עורך" את המילון מחדש

תנועת 'רעננים' קוראת לציבור להשתתף בניסוח 'המילון היהודי ציוני החדש'. "השמאל הפוסט ציוני השתלט על השיח הציבורי", אומרים שם.

שמעון כהן , ט"ו בכסלו תשע"ב

יוני שטבון
יוני שטבון
ערוץ 7

תנועת 'רעננים' יוצאת בימים אלה בקמפיין חדש ובו היא קוראת לציבור הישראלי להשתתף בעריכתו וכתיבתו מחדש של "המילון היהודי ציוני הראשון". ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר התנועה, יוני שטבון, על המיזם ומטרותיו.

בראשית דבריו הבהיר שטבון כי מדובר ביוזמה שעלתה מהשטח בעקבות מה שהוא רואה כהשתלטותם של ארגונים פוסט ציוניים על השיח והשפה המדוברת בישראל. בהקשר זה הוא מציג כדוגמא את המונח 'זכויות אדם' המעלה, בעקבות השתלטות זו, באופן מיידי באופן אסוציאטיבי תמונה של פלשתיני כפות או של מסתנן מסודן. דוגמא נוספת היא ההתייחסות למונח 'גזענות' המופנה לא פעם לעבר הציבור הלאומי והדתי המתואר כפשיסט.

כדי להיאבק בתופעה קוראים אנשי 'רעננים' לציבור להשתתף ב"מיזם שבו אנשים בעלי תפיסה יהודית לאומית יוציאו את העוקץ ממכבסת המילים שנמצאת היום בשמאל", אומר שטבון המשוכנע שצעירים רבים המעורבים היטב בשיח הציבורי ישראלי ידעו לנסח מחדש מתוך עולמם ותפיסת עולמם את המונחים מחדש.

לדבריו, קיים הסיכוי גדול למהלך לקבל תהודה ציבורית נרחבת למרות הטפטוף התודעתי שמגיע מזה עשרות שנים מכיוון השמאל הישראלי. זאת כיוון ש"הרחוב הישראלי חי אחרת לחלוטין. הרחוב הישראלי באופיו הוא ציוני ויהודי, אבל יש מיעוט שהשתלט על השפה שלנו", הוא אומר ומציין כי המהלך יצליח אם תפיסתם הבסיסית והראשונית של המשתתפים בו תהיה ההכרה וההבנה שהעם כולו מצוי במקום ציוני הרבה יותר מאשר קובעי שפת הדיבור והתודעה שלו.

כדי לשתף את הציבור בבניית "המילון" החדש קורא שטבון "לכל אדם יצירתי" להיכנס לדף הפייסבוק של 'רעננים', ושם לאתר בלשונית מיוחדת את הקריאה להעלות הצעות למושגים ופירושם החדש מתוך ראייה ציונית ויהודית. שטבון מציין כי עד כה כבר נכנסו עשרות מציעים לדף והעלו הצעותיהם. את ההצעות המוצלחות ביותר יכללו בחוברת או הספרון שייצא לאור ויחולק באינטרנט וברחוב.

בחירת הצעות ההגדרה המוצלחות ביותר ייעשה גם הוא ברשת האינטרנט, אם בדרך הקלה והנוחה של 'לייקים' ואם בתגובות כתובות להצעות. שטבון משוכנע שמה שיחל כחוברת או ספרון קטן עשוי בהחלט להגיע למימדי 'אבן שושן חדש'... הכול תלוי בהשתתפות, וכדי לתגבר את ההשתתפות הוא מדווח גם על פרסים קטנים שנועדו לעודד את הכותבים. לפי שעה מבקשים אנשי התנועה הגדרות למונחים 'דמוקרטיה' ו'זכויות האדם', ובהמשך ישגרו מונחים נוספים "לטיפולם" של הגולשים.