הכנסת חוגגת תשעים שנה למחקר החקלאי בישראל

ענבים בצורת מסטיקים, תפוחי אדמה במגוון צבעים, חומוס שחור ותוצרים נוספים של החקר החקלאי בישראל יהיו אורחי יום החקלאות בכנסת.

שמעון כהן , ט"ז בכסלו תשע"ב

אורחים בכנסת. פיתוחי חצילים
אורחים בכנסת. פיתוחי חצילים
משרד החקלאות

היום (ב') יתקיים בכנסת יום החקלאות בסימן 90 שנה למחקר החקלאי. במסגרת היום המיוחד תצדיע הכנסת לחקלאות ישראל, ששמה הולך לפניה בכל העולם, עם דגש מיוחד על חוד החנית של החקלאות – המחקר החקלאי. שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, ומומחי חקלאות מהמשרד ומחוצה לו ייטלו חלק במגוון דיונים בוועדות הכנסת ובתערוכה ססגונית.

במסגרת היום הזה, תוצג בכנסת תצוגה של פיתוחים טכנולוגיים בתחום החקלאות אשר פותחו על ידי חוקרי מינהל המחקר החקלאי (וולקני) בשיתוף מדריכי שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות. בתצוגה יוצגו זנים חדשים ומתקדמים של מגוון ירקות, פירות, קטניות וצמחי תבלין, כדוגמת: ענבים בצורת מסטיקים, תפוחי אדמה ובטטות במגוון צבעים, חומוס שחור וירוק ותבלינים בעלי ערך תזונתי מיוחד. לצידם יוצגו זנים חדשים של פרחים, ובנוסף פיתוחים בתחום הדבש והדבורים ומחקר בתחום שיפור הטעם של שמן הזית ותותים מתוקים מתוקים.

עוד יוצגו במסגרת יום ההצדעה טכנולוגיות חדשות בתחום ההנדסה החקלאית: צילום תרמי, מכונה לריסוס שמן כ"חומר הדברה" טבעי, עציצים שקופים המראים את מחזור המים בצמח ומכונת פריטת רימונים מכנית.

יום החקלאות המיוחד יפתח בדיונים מיוחדים בוועדות הכנסת על חקלאות ישראל באספקטים השונים. ועדת המדע תדון בנושא של שימוש בהנדסה גנטית במדינת ישראל. מדוע נאסר על פיתוח ושיווק תוצרת מהונדסת גנטית במדינת ישראל? מה הסכנות בשימוש נרחב במוצרים מהונדסים? מה היתרונות שלהם ואילו בעיות הם עתידים לפתור?

ועדת הפנים ואיכות הסביבה תדון בנושא של אנרגיה חלופית. בוועדה יעלו אפשרויות שונות של אנרגיה חלופית, הבעיות שלהן, היתרונות ודרכי היישום. אחת מן החלופות העיקריות הקיימות כיום היא ביודיזל. חוקרי מינהל המחקר החקלאי (וולקני) במשרד החקלאות יציגו לחברי הוועדה צמחים שפותחו לטובת אנרגיה חלופית, תוך דגש על היתרונות שמעניקים למדינת ישראל פיתוחים אלו בזירה הבין-לאומית.

היום ייחתם בדיון מיוחד בנושא משבר המזון העולמי והאספקטים הכלכליים שלו, השלכותיו על מדינת ישראל והפתרונות המדעיים המפותחים בימים אלו במינהל המחקר החקלאי (וולקני) במשרד החקלאות, בהשתתפות שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, ומומחי חקלאות מהמשרד ומחוצה לו.