הועדה הכריעה: המלון יוקם בעמק ססגון

הוועדה המחוזית דרום אישרה היום (ב) את הקמת פרויקט המלונאות של היזם יואב איגרא בעמק ססגון, למרות מאבק הארגונים הירוקים.

שלמה פיוטרקובסקי , ט"ז בכסלו תשע"ב

פגיעה אנושה. עמק ססגון
פגיעה אנושה. עמק ססגון
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

הוועדה המחוזית דרום אישרה היום (ב) את הקמת פרויקט המלונאות של היזם יואב איגרא בעמק ססגון.

מאבק משפטי וציבורי ממושך שהובילו 'אדם טבע ודין' והחברה להגנת הטבע, ביחד עם מגמה ירוקה ותושבי האזור פתח בפני הוועדה המחוזית את האפשרות לאשר את הקמת הפרויקט באתר אחר  - חלופת המבואה הדרומית – תוך מיזעור הנזק הסביבתי. למרות שחלופה זו מקובלת על כל גורמי המקצוע, ארגוני הסביבה והתושבים, התעלמה הוועדה המחוזית מאפשרות זו ואישרה, כאמור, את הקמת המלון באחד השטחים הבראשיתיים והייחודיים בארץ-עמק ססגון אשר בבקעת תמנע.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הגיע בבוקר לוועדה המחוזית וניסה לשכנע את חברי הוועדה שלא להקים את המלון בעמק ססגון וכי כל פגיעה בעמק היא בלתי הפיכה.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' בירך את התגייסותו של ארדן למאבק ותקף בחריפות את החלטת הוועדה המחוזית: "ביהמ"ש הורה לוועדה לדון בהשלכות הסביבתיות של התכנית. ואולם, חברי הוועדה התעלמו מדוח מקצועי אובייקטיבי שקבע שאסור להקים את המלון בעמק ססגון והצביעו בניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי. מבחינתנו, המאבק יתחדש בכל הכוח, נדרוש שהנושא יעבור להכרעת המועצה הארצית ובמידת הצורך גם נפנה לערכאות משפטיות".

מהחברה להגנת הטבע נמסר, כי "את ערכי הטבע והנוף הייחודיים של עמק ססגון יש לשמור ולא להרוס, ולכן החברה להגנת הטבע תמשיך לפעול לשמירת עמק ססגון ותתנגד לפרויקט במיקומו הנוכחי. לאור העובדה כי הוועדה דחתה את תוכניתו הגדולה של איגרא וקבעה כי אין מקום בעמק ססגון לפרויקט בכזה היקף, החברה להגנת הטבע קוראת ליזם להודיע על ביטול הפרויקט בעמק ססגון וקידומו באתר חלופי מוסכם במרחב תמנע."

ממגמה ירוקה נמסר בתגובה: "אנחנו בעד פיתוח ותיירות, אך אנחנו גם בעד תכנון שהוא נכון וחכם ומתחשב בערכי הטבע ורצון התושבים באיזור. עמק ססגון הוא אחד המקומות היפים והמיוחדים ביותר מבחינת ערכי טבע ששומרו בארץ ובערבה בפרט. לכן יש לבנות את המלון באתרים החלופיים המוצעים הקרובים לתשתיות קיימות.

מהוועד להצלת עמק ססגון נמסר בתגובה: "במקום להיות אמיצים, חברי הוועדה המחוזית בחרו לנקוט בצעד פחדני ולהתעלם מהדו"ח הסביבתי.  ברור שהמאבק לא נגמר עד שהדחפורים יעלו על הקרקע ונעשה הכל שזה לא יקרה".