מחאה: צווי עיקול נתלו על בנקים

עשרות צעירים תלו צווי עיקול על בנקים כאקט מחאתי נגד מחירי המשכנתאות. היוזמה באה בעקבות הקושי של זוגות צעירים לעמוד בתנאי התשלום

אורנית עצר , י"ז בכסלו תשע"ב

צווי העיקול שנתלו
צווי העיקול שנתלו
יח"צ

בלילות האחרונים יצאו עשרות אנשים לרחובות תל אביב ותלו צווי עיקול על בנקים ברחבי העיר כאקט מחאה על מחירי המשכנתאות של הבנקים. היוזמה באה בעקבות הקושי של זוגות צעירים לקחת משכנתא ולעמוד בתנאי התשלומים השונים.

יואב גוטרייך, מיוזמי המאבק, אמר, כי הוא וחבריו החליטו לצאת במחאה לאחר שניסו בעצמם לקחת משכנתא, "הריצה אחר המשכנתא וההשתעבדות לכל החיים לבנק מסוים צריכה להפסק. לא ייתכן שאנחנו מחזירים סכום הגדול פי 2 עד 2.5 מהסכום אותו אנו לווים. לא ייתכן שאנחנו משלמים מאות עד אלפי שקלים עלות ל'פתיחת תיק', ולא הגיוני שעבור הרכישה הגדולה בחיי כל אדם הוא מקבל 'ייעוץ' מעובד שמשרת את אינטרס הבנק".

עשרות אנשים תלו צווי עיקול על בנקים ברחבי תל אביב בהם נכתב: בצווי העיקול נכתב "הרינו להודיע כי הבנק מעוקל עקב אי עמידה בתשלומי משכנתא, במסלול "פראיירים לא מתים" זהב .מרגע זה המוסד הינו באחריות הח"מ. איסוף חפצי ערך מהמבנה לצורך מכירה פומבית יתקיים בקרוב". הצו נחתם בקביעה כי "לרשות החייבים עומדים 30 שניות לצורך ערעור על ההחלטה". על החתום בצו הופיעה "הרשות לגביית משכנתאות".

עוברי אורח שעברו במקום התעניינו לגבי הפעילות החריגה. הפעילים שיתפו בדבר המחאה שמתגבשת. רבים  חיזקו את ידם ואמרו כי מדובר במחאה צודקת והוגנת. חלק מהעוברים עשו אף יותר מכך, והצטרפו אל המוחים ותלו צווי עיקול בעצמם.

יואב גוטרייך, ממובילי המאבק נגד המשכנתאות, אמר, "שמחנו לראות את ההיענות הגבוהה לפעילות הראשונה שלנו. אנחנו מאמינים שיש לאפשר לכל אזרח לרכוש בית בישראל, ולשפר את תנאי המשכנתאות, כך שאנשים לא ירגישו שהבנקים עושים עליהם כסף. אנחנו קוראים לכולם להצטרף אלינו בדף הפייסבוק.