הרב עמאר: האוייב הגדול שלנו הוא מלחמת אחים

הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, השתתף היום בפגישה משותפת עם רבני השומרון ועם מח"ט אפרים, "השתיקה יכולה להוות סכנה", אמר.

ישי קרוב , י"ח בכסלו תשע"ב | עודכן: 19:18

הרב שלמה עמאר עם מח"ט אפרים
הרב שלמה עמאר עם מח"ט אפרים
באדיבות המועצה האזורית שומרוןטוען....

צילום: שמואל אדלמן, באדיבות המועצה האזורית שומרון.

הראשון לציון והרב הראשי לישראל - הרב שלמה עמאר, רבני השומרון בראשות הרב אליקים לבנון וראש המועצה האזורית שומרון - גרשון מסיקה, נפגשו אחר הצהריים (רביעי) עם מח"ט אפרים, אל"מ רן כהנא, בחטיבת אפרים.

קודם לכן נפגשו רבני השומרון וראש המועצה האזורית עם מח"ט אפרים ודנו עימו על הדרכים לחיזוק האוירה הטובה בין ההתיישבות לצה"ל, מתוך הסכמה משותפת שהאוירה ביום יום היא טובה ואף מצויינת. הקצינים סיפרו לרבנים על אירועי שלשום בלילה, והרבנים שיתפו את בני שיחם בתחושות הקשות בציבור המחנה הלאומי מהנחיות הדרג הפוליטי לצה"ל לפעול כנגד אזרחים יהודים ביו"ש.

הרבנים והקצינים סיכמו על פגישות נוספות על מנת לחזק יותר את הקשר.

הרבנים שהשתתפו בפגישה עם מח"ט אפרים:  רב השומרון וראש ישיבת ההסדר באלון מורה - הרב אליקים לבנון, הרב הצבאי הראשי לשעבר וראש הישיבה באיתמר - תא"ל (מיל) הרב אביחי רונצקי, חברי מזכירות ועד רבני השומרון: רב הישוב וראש ישיבת ההסדר בשבי שומרון - הרב יהושע שמידט, רב הישוב יקיר - הרב אהרון כהן, ורב הישוב ברוכין - הרב מאיר הילביץ.

לאחר מכן התקיימה פגישה יחד עם הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, בה אמר הרב עמאר כי "האוייב הגדול שלנו הוא מלחמת אחים, זה אפשרי וצריך לפחד מזה מאוד. דבר זה צריך לדבר לכולנו, אלו דברים חמורים מאוד. אסור לנו להחריש, השתיקה יכולה להוות סכנה. אני קורא לכולם לראות את הדברים בעיין פקוחה ולראות את הסכנה הקיימת בפעולות מעין אלה".

"המחאה שאני מוחה היא מתוך אהבה, לא רק על כבודו של המח"ט  אלא כבודו של עם ישראל", אמר הרב עמאר, שציין לרבני השומרון ולראש המועצה כי "חשוב שלא חכינו יום ובאנו למחות על הנושא".

רב השומרון, הרב אליקים לבנון, התייחס למפגש המשותף והמיוחד, "התכנסו יחד - רבנים אנשי ציבור מהשומרון להביע תמיכתנו, וכמו"כ להביע את הזעזוע מתקיפה שמייצגת מיעוט קיצוני ואפסי בהיקפו. הרבנים ימשיכו לשבת על המדוכה כיצד להביא לביעור התופעה הקשה ולהחזרת עם ישראל להרגשה של שותפות אמת בין כל החלקים השונים שבעם".

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, אמר, "באנו לכאן, רבני השומרון והנהגת השומרון לומר בצורה ברורה כי אין דרכה של ההתיישבות  בהרמת אבנים על אחים, לא זהו החינוך בהתיישבות ואני משוכנע שלא אדם מיהודה ושומרון עשה מעשה פסול וחמור כזה. ההתיישבות ביהודה ושומרון מוקיעה מעשים פסולים כאלו. אין בין מעשה כזה לבין מאבק על ארץ ישראל ולא דבר". 

עוד הוסיף מסיקה כי "באותה הוקעה ממש אנו מוקיעים נסיונות של פוליטיקאים אינטרסנטים ושל כמה עיתונאים לחולל מסע הסתה ביומיים האחרונים כנגד כלל ההתיישבות - ארבע מאות אלף אזרחים טובים, נאמנים ושומרי חוק. ההתיישבות היא בשר מבשרו של צה"ל וצה"ל הוא בשר מבשרה של ההתיישבות".

הרב לבנון העביר לראשון לציון את נוסח ההחלטה המשותפת שקיבלו חברי ועד רבני השומרון בישיבה מיוחדת שקיימו הבוקר:

א. תורת ישראל נגד אלימות. "המרים יד על חברו להכותו, עובר בעשה". משמעות הדברים היא, שכל פגיעה אלימה, דינה כדין אוכל נבלות וטרפות!

ב. חיילי צה"ל ומפקדיו, עושים ימים כלילות כדי להגן על כולנו מפני אויבינו. הרמת יד על אנשי צבא, בנוסף לאיסור התורה, יש בה כדי לכרות את הענף אשר עליו אנו יושבים.

ג. שנאת האחים ליוסף אחיהם, הולידה את מכירתו לעבד במצרים. אנו קוראים לכולם: אחינו, אל נא תרעו! אלימות מולידה אלימות. גם כאשר יש חילוקי דיעות, לעולם אין לבחור בדרך של אלימות, הן מצד איסורי תורה והן מצד המוסר האנושי.

ד. ולממשלת ישראל: צה"ל הוא צבא העם. הוציאו את צה"ל מהמשחק הפוליטי! אל תטילו עליו משימות הפוגעות בציבור יקר. תפקידו של צה"ל לעסוק אך ורק בבטחון, ואין לשתפו, לא במעגל הראשון ולא במעגל העשירי, בפעולות שיש עליהם חילוקי דיעות פוליטיים.
תושבי השומרון ומנהיגיהם מוקירים את צה"ל על פעולותיו החיוניות. אל תתנו לגורמים קיצוניים כל נקודת אחיזה כדי לפגוע בצה"ל.

ה. השלום הפנימי בתוך האומה הישראלית, הינו מפתח להתגברות על אויבנו, לצמיחה ולעליה. אם מדברים עם אויבים, קל וחומר שאפשר לשוחח עם אחים ובנים. הוצאה אל מחוץ לגדר, עלולה רק להעצים את הקיצוניים. נדבר, כולם עם כולם, ונחזור לדרך המלך.

מפגש הרבנים עם מח"ט אפרים באדיבות המועצה האזורית שומרון