שיטפונות בפיליפינים: מעל 650 קורבנות

חיילים ומתנדבים עדיין ממשיכים לחפש אחר ניצולים. 800 אנשים עדיין נעדרים באי הדרומי מינדאנאו. רבים באיים הפיליפינים נלכדו בבתיהם.

ציפי בלום , כ"ב בכסלו תשע"ב

השטפונות
השטפונות

מספר ההרוגים בשיטפונות בפיליפינים, שהתחילו מסופה טרופית, כבר עלה מעל 650. חיילים ומתנדבים עדיין ממשיכים לחפש אחר ניצולים. 800 אנשים עדיין נעדרים באי הדרומי מינדאנאו.

רבים באיים הפיליפינים נלכדו בבתיהם כאשר הגיעו הגלים הגבוהים של הגאות עם רוחות וגשמי הסופה. בכמה מקומות יש דיווחים על כפרים שלמים שנמחקו לגמרי. 35,000 אנשים עדיין גרים במקלטי מחסה ומרכזי פינוי, אחרים חזרו לבתיהם וחיים ללא חשמל ומים.

הרשויות בפיליפינים קיבלו ביקורת נוקבת על כך שלא הזהירו בזמן על חומרת הסופה המתקרבת, אך הסוכנות לאסונות לאומיים בפיליפינים מסרה כי דיווח מעודכן נשלח שלושה ימים לפני האסון של יום שישי לבכירים במדינה ולתושבי האזורים הנפגעים.

כתבים מקומיים מסרו כי בכל שנה תוקפות את אזור הפיליפינים כ-20 סופות טרופיות. מרבית הסופות החזקות תוקפות דווקא את צפון המדינה, ולכן אזור מינדאנאו בכלל לא היה מוכן לכזו עוצמה של סופה טרופית.

הנמלים העיקריים של האזור היו בין המקומות שנפגעו בצורה הקשה ביותר ביום שישי. מאות גופות נמצאו בכל עיר, ונערמו לערמות. גופות נוספות נשטפות לאיטן לחוף או צפות על פני הים.

עקב האסון הנורא התחילו הרשויות המקומיות להגיש בקשות לסיוע. הבקשות הראשונות שלהם היו לשקיות לגופות וארונות קבורה. ארגון הצלב האדם במקום מסייע בתיאום החיפושים אחר הנעדרים בין הממשלה לגופים האחרים.

הארגונים המקומיים הסבירו כי מרבית הגופות שנמצאו עד כה הם של נשים וילדים, וכי חלק נכבד מהן אינו מזוהה ואינו נדרש, דבר המעלה את הטענה כי משפחות שלימות נספו באסון.