אושרה הצעת החוק למניעת ההסתננות

הצעת החוק למניעת ההסתננות אושרה לקריאה שנייה ושלישית. ח"כ אמנון כהן: "צריך לעקור כל מוטיבציה מהמסתננים".

חזקי ברוך , כ"ג בכסלו תשע"ב

מסתננים מאפריקה. ארכיון
מסתננים מאפריקה. ארכיון
פלאש 90

ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ אמנון כהן, אישרה בצהרים את הצעת החוק למניעת הסתננות.

הצעת החוק הינה הצעת חוק ממשלתית המסדירה את עיכוב המסתננים ומאפשרת את החזקתם במשמורת לתקופות ממושכות, במקרים מסוימים אפילו לתקופה העולה על 3 שנים.

בפתח הדיון, ציין יו"ר הועדה, ח"כ אמנון כהן, כי התקיים מספר רב של  דיונים בהצעת החוק, זאת לאור הצורך למצוא איזונים ובלמים שמצד אחד יבטיחו התנהגות הומאנית כלפי המסתננים ומצד שני יסייעו בהתמודדות עם תופעת  ההסתננות.

ח"כ אמנון כהן, ביקש בתחילת הדיון מאמנון בן עמי, מנכ"ל רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול, להבהיר לוועדה את חומרת בעיית ההסתננות. בן עמי הסביר כי כיום נמצאים בישראל  כ- 53,000 מסתננים, מתוכם, רק בנובמבר, הסתננו לארץ 3,000 מסתננים.

הוא הסביר כי קיים נוהל לגירוש מהיר, "מקציעות – לנתב"ג", אולם אמר כי קיימות שתי קבוצות אוכלוסין שאי אפשר לגרש – הסודנים והאריתריאים. לדבריו ממשלת ישראל דנה ארוכות בבעיית המסתננים והציעה תמהיל פתרונות: א. בניית גדר – הפרויקט אמור להסתיים עד אוקטובר 2012. ב. מתקיים מו"מ להעברה של חלק מהמסתננים למדינות שונות. ג. אכיפה מחמירה נגד מעסיקי המסתננים. בכל מצב, מדינת ישראל מחויבת להשהיית המסתננים בתנאים נאותים בהם יסופקו להם לינה ומזון כמו גם שירותים נלווים אחרים. מר בן עמי הדגיש כי מתשאולים שהתבצעו בקרב המסתננים, ברור שרובם מגיע על מנת לעבוד.

במהלך הדיון עלו מספר בעיות. בין השאר, עלתה בעיית ענישה בלתי פרופורציונאלית הנובעת מכך שפלטפורמת החוק הינה חוק משנת 1954 שחוקק נגד תופעת הפדאיון.  ח"כ ד"ר דב חנין, הראה כי, בתיאוריה, מסתנן שיגנוב פרוסת לחם עשוי לקבל את אותו עונש שיקבל מסתנן שרצח אדם – מאסר עולם. עו"ד אביטל שטרנברג, ראש תחום ייעוץ במשרד המשפטים, אמרה כי מעולם לא נדון מסתנן על גניבת פרוסת לחם וכי, בכל מקרה,  משרד המשפטים מתכוון להגיש בשנת 2012 הצעת חוק שתדרג את הענישה. צוות הייעוץ המשפטי של הועדה הציע כי עונשים חמורים יוחלו רק אם המסתנן מבצע עבירה של סחר בבני אדם או סחר בסמים והיה גם מזוין בנשק.

נושא מהותי נוסף היה האם החוק יאפשר משמורת לתקופה העולה על  3 שנים. עמדת הממשלה הייתה כי כדי ליצור הרתעה יש לאפשר מצב כזה. ח"כ אמנון כהן אמר כי "צריך לעקור כל מוטיבציה מהמסתננים".

מיכאל בבלי, מנציבות האו"ם לפליטים, אמר כי ברור שהצעת החוק הנוכחית אינה עוסקת בפליטים שאין לגרשם למקום בו חייהם יועמדו בסכנה. הוא הודה לממשלת ישראל על כך שכללה בדברי ההסבר לחוק את מחויבותה של מדינת ישראל לאמנת האו"ם לפליטים. כאמור, הצעת החוק, אושרה לקריאה שנייה ושלישית, והיא תעלה בקרוב במליאת הכנסת.