חמאס: רוצים לשנות את מצעו המדיני של אש"ף

בכיר חמאס מבהיר היום לעולם כי "מי שחושב שחמאס תקבל את מצע הכניעה של אש"ף מדמיין או מרמה את עצמו".

דלית הלוי , כ"ח בכסלו תשע"ב

מחבלי חמאס בהפגנת יכולות. ארכיון
מחבלי חמאס בהפגנת יכולות. ארכיון
פלאש 90

אסאמה חמדאן, האחראי על קשרי החוץ בחמאס, הבהיר, כי הרחבת מסגרת ההנהגה של אש"ף אינה רק פעולה פורמלית של הכנסת גורמים חדשים לאירגון, אלא היא עניין אסטרטגי הקשור לאופיו של אש"ף ולמצעו המדיני. לדבריו, המטרה היא שהמצע של אש"ף יעלה בקנה אחד עם מטרות השיחרור והשיבה.

חמדאן הכחיש, כי הצטרפותה של חמאס לאש"ף נועדה לדחוף אותה לתהליך המדיני, והבהיר, כי עמדתה המדינית של חמאס ברורה לכולם. חמאס התנגדה לכניעה לאוייב תחת הכותרת של הסדר, ולא יתכן שהיא תטעה ותפנה למסלול זה אשר נכשל במשך 20 שנה, אמר חמדאן. מי שחושב שתנועת חמאס שינתה את עמדותיה והיא תקבל את מצע הכניעה של אשף מדמיין או מרמה את עצמו.
 
חמדאן הוסיף ואמר, כי חמאס שואפת לבנות מחדש את אש"ף, לבחון מחדש את המצע המדיני שלו ולעשות בחינה מחודשת של זכויות העם הפלסטיני ובראשן שיחרור האדמה מהנהר ועד הים וזכות השיבה. הוא הדגיש, כי חמאס לא נכנסת למסגרת של אש"ף מעמדה של חולשה.
 
ביום חמישי (22 בדצמבר) התכנסה "ההנהגה הזמנית" הפלסטינית, עליה הוחלט בשיחות בקהיר כדי לקדם את הרפורמה באש"ף, בראשותו של יו"ר אש"ף והרשות הפלסטינית אבו מאזן, ובהשתתפות מנהיג חמאס ח'אלד משעל, מנהיג הג'יהאד האסלאמי רמדאן שלח, חברי הוועד הפועל של אש"ף, המזכ"לים של הארגונים הפלסטיניים, אישים פלסטינים עצמאיים ושר המודיעין המצרי מוראד מוואפיק.

העיתון "אלחיאת" מסר (23 בדצמבר), כי אבו מאזן הציג בישיבה סקירת מצב על היקלעות התהליך המדיני למבוי סתום, לדבריו, בשל המדיניות העקשנית הישראלית והמשך ההתנחלויות וייהוד ירושלים והמהלכים שמקדמת הרשות הפלסטינית כדי להשיג הכרה של האו"ם במדינת פלסטין. המשתתפים דנו בסוגיית הבחירות למועצה הלאומית הפלסטינית, שבעניינה הוציא אבו מאזן צו נשיאותי המורה על הקמת ועדה שתהיה אחראית על עריכת הבחירות ב"פלסטין" ומחוצה לה, ובהן תשתתפנה לראשונה גם חמאס והג'יהאד האסלאמי.

בכיר חמאס, פווזי ברהום, מסר כי אבו מאזן וראשי הארגונים הפלסטיניים דנו גם ב"צורך לגבש תפיסה משותפת להגנה על האינטרסים של העם הפלסטיני". מזכ"ל מפלגת העם, בסאם אלסאלחי, מסר בהקשר זה, כי המשתתפים הגיעו להסכמה שלא ללכת למו"מ עם ישראל כל עוד נמשכת ההתנחלות ובהעדר מקור סמכות מחייב על פי החלטות האו"ם.