הסטודנטים חוששים לעתידם המקצועי

מחצית מהסטודנטים חוששים לסיכוים למצוא עבודה בתחומם. הפסימיים ביותר הם הסטודנטים למקצועות מדעי החיים, מדעי הרוח והאומנות.

ניר הר זהב , כ"ח בכסלו תשע"ב

ימי עיון בתנ"ג במכללת הרצוג
ימי עיון בתנ"ג במכללת הרצוג
יוני קמפינסקי

על פי נתוני סקר הסטודנט 2011 מחצית מהסטודנטים חוששים לסיכוים למצוא עבודה בתחומם. הפסימיים ביותר הם הסטודנטים למקצועות מדעי החיים, מדעי הרוח והאומנות.

למרות הפסימיות 60% מהסטודנטים ימליצו לחבריהם ללמוד במוסד לימודיהם. מובילים בהמלצות הסטודנטים: אוני' בן גוריון במקום הראשון מבין האוניברסיטאות, המרכז הבינתחומי מבין המכללות הפרטיות, סמינר הקיבוצים מבין המכללות לחינוך והמכללה האקדמית ת"א –יפו מבין המכללות הציבוריות. 

על פי הסקר, הסטודנטים בישראל מעדיפים ללמוד במכללות הציבוריות ומדרגים את האוניברסיטאות בתחתית. המרכז הבינתחומי הוא המוסד האקדמי האהוד ביותר, כאשר תלמידיו ממליצים בחום לחבריהם ללמוד בו (4.29). במקום השני ממוקמת מכללת סמינר הקיבוצים הוותיקה (4.13) ואילו אוניברסיטת בן גוריון והמכללה האקדמית תל-אביב-יפו מדורגות במקומות 3-4 עם ציון זהה של 4.09 אחריהן מכללת תל-חי (ציון 4.07). האוניברסיטה העברית (3.78) דורגה במקום ה-12 ואילו אוניברסיטאות חיפה (3.63), הטכניון (3.59) בר-אילן (3.51) ותל-אביב (3.43) מדורגות במקומות 19-24 בהתאמה.

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, מסר בעקבות נתוני הסקר: "העובדה כי רק שליש מהסטודנטים הלומדים אמנויות ומדעי הרוח מאמינים ביכולתם למצוא עבודה בתחום לימודיהם הינה עגומה. מצערת העובדה כי נכון לעכשיו הם ככל הנראה צודקים ולא נעשה די מצד המדינה והרשויות הרלוונטיות על מנת לשנות מצב זה. על המדינה והמערכת האקדמית להגדיל את ההשקעה במדעי הרוח, אחרת הם עלולים להתפוגג לחלוטין". 

אורי קידר, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוני' בן גוריון בנגב, מסר על הבחירה של אוני' בן גוריון כמומלצת ביותר על פי הסטודנטים: "אני שמח מאוד לראות שגם השנה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא האוניברסיטה המומלצת בישראל לדעת הסטודנטים. אין מבחינתנו גאווה גדולה מזו. לצד השמחה על התוצאות, אנחנו נמשיך לעבוד קשה ולהשתפר כדי להצדיק את המוניטין של האוניברסיטה ושל העיר באר שבע כמוקדים הסטודנטיאליים ביותר בישראל. כאוניברסיטה היחידה בפריפריה, מוטלת עלינו החובה והזכות להמשיך ולפעול במשותף עם השותפים הרבים בתחום להציב אלטרנטיבה צעירה ואטרקטיבית למרכז הארץ. אם נצליח בד בבד להביא את התשתיות הנדרשות, שיאפשרו לעשרות אלפי הבוגרים של האוניברסיטה ליישב את הנגב, נוכל לעלות מדרגה נוספת במימוש חזון בן-גוריון הלכה למעשה."
 
פרופ' יצחק כ"ץ, מנכ"ל מכון המחקר 'מאגר מוחות' שערך עבור התאחדות הסטודנטים הארצית את הסקר מסר לגביו:" הסקר המקיף אשר נערך על ידנו זו השנה השנייה, עבור התאחדות הסטודנטים הארצית, מייצג נאמנה את העמדות של כלל אוכלוסיית הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל, הן ברמת כלל המוסדות, הן ברמת סוגי המוסדות והן ברמת המוסד הבודד. הסקר משקף בצורה תקיפה ומהימנה את עמדות הסטודנטים הישראליים, והעובדה שהוא נערך שנה אחר שנה מלמדת ותלמד על מגמות חשובות בכל הקשור להוויה הסטודנטיאלית."