נחי אייל:
על הציונות הדתית להתחבר למשטרה

נחי אייל, מנכ"ל האיחוד הלאומי והפורום המשפטי למען ארץ ישראל, מסביר את חזונו לסלילת דרכה של הציונות הדתית לצמרת המשטרה.

ניר הר זהב , כ"ט בכסלו תשע"ב

עמונה
עמונה
בשבע
מנכ"ל האיחוד הלאומי והפורום המשפטי למען ארץ ישראל מספר בראיון לעיתון "הארץ" על פרוייקט הגיוס למשטרה, שיזם לאחרונה.
 
"אנחנו רוצים שבעוד עשר שנים הציונות הדתית תוכל לשרת במשטרה ולהרגיש בנוח. שיהיו מי שיידעו מה זה אומר לשלוח כוחות כדי לפנות מתיישבים. מי קבע שהמשטרה שייכת למגזר אחד ולא למגזר אחר? אני חלק מהמדינה וחובה עליי להיות גם חלק מהמשטרה", אמר.
 
"אני רוצה שבעוד 10-20 שנה מפקד מחוז ש"י יהיה אדם דתי, תושב יהודה ושומרון, ושבסגל הבכיר יהיו לפחות ארבעה או חמישה ניצבים חובשי כיפה שמייצגים את המגזר שלנו", אמר נחי אייל.

אייל מספר כי יזם את התוכנית לאחר שבנו נפצע מאלימות השוטרים במהלך פינוי עמונה בשנת 2006, "אין לי ספק שאם היו קצינים דתיים בכירים בעמונה זה לא היה קורה", אמר אייל.

"חלק מהאוכלוסייה אצלנו ראה באופן שונה את ההתמודדות עם המשטרה", אמר, "אני בחרתי להיכנס בדלת הראשית ולעשות את השינוי בארגון עצמו. הציונות הדתית לא התחברה למשטרה והגיע הזמן לשנות זאת".

אייל היה רוצה לראות את השוטרים בוגרי המכינות משרתים ברמלה, בלוד, בראש העין או "בכל תחנה שהשוטרים האחרים לא רוצים להיות בה". לדבריו, המשטרה לא תינזק מבחינה מבצעית בשל הפרויקט. "המשטרה יכולה לא לעמוד בהסכם אתנו, אבל אם היא תעשה את זה היא תאבד אותנו כשותפים לדרך", הדגיש, "נכון לעכשיו אין למכינה הנחיית פעולה למקרה שיצוותו בכל זאת את השוטרים למחוז ש"י. המשטרה היא גוף היררכי שנותן פקודות, אבל לכל אדם יש את הגבולות המוסריים שלו. שוטר יכול להחליט שהוא לא עוזר לפנות את האחים שלו או את בני משפחתם, ומי שלא יכול לחיות עם זה לא יחיה עם זה".

18 תלמידים כבר החלו את הקורס הנוכחי, ובשנה הבאה צפויים להשתתף בפרויקט 25 צעירים נוספים. כל זאת במגמה להגדיל באופן משמעותי את מספר המתגייסים. "ההורים של אחד השוטרים המתלמדים החליטו לא לבוא לבקר אותו ביום ההורים, כי הם עדיין לא מוכנים להשלים עם העובדה שבנם יהיה שוטר", סיפר אייל.