חמישית מילדי ישראל מוכרים ללשכות הרווחה

עותק של שנתון ילדים בישראל 2011 הוגש היום לנשיא המדינה ובראשו הנתון המדאיג לפיו חמישית מכלל ילדי ישראל מוכרים ללשכות הרווחה.

שמעון כהן , ב' בטבת תשע"ב

קדמן והנשיא בטקס מסירת הדו"ח
קדמן והנשיא בטקס מסירת הדו"ח
בית הנשיא

נשיא המדינה קיבל לידיו הבוקר את השנתון הסטטיסטי "ילדים בישראל 2011" של "המועצה לשלום הילד". השנתון משמש תמונת מצב מפורטת של הילדים בישראל ועוסק בשלל תחומים כגון עבריינות, חינוך וצרכים מיוחדים. השנתון ילדים בישראל 2011, יוצא לאור זו השנה העשרים ברציפות והוא  היחיד מסוגו בעולם כולו (בהיקפו ובתדירותו) ומהווה תמונת  מצב כוללנית ומקיפה על חייהם של למעלה משניים וחצי מיליון ילדים החיים בישראל.

מהנתונים עולה כי:

-מספר הילדים בישראל יותר מאשר הכפיל את עצמו ב-40 השנים האחרונות, אך שיעור הילדים מכלל האוכלוסייה הולך וקטן.

-מהשנתון עולה תמונת מצב מדאיגה מאוד לגבי ילדים במצבי סכנה וסיכון שמספרם הולך וגדל והמענים לבעיותיהם הולכים ומצטמצמים.

-נתונים מדאיגים ביותר נוגעים לשיעור העצום (ראשון בטבלת המדינות המערביות) של ילדים החיים מתחת לקו העוני. 430,000 ילדים, חמישית מכלל אוכלוסיית הילדים במדינה מוכרים ללשכות הרווחה.שיעור עצום שגדל ב-50% בשנים האחרונות לעומת שיעור העובדים הסוציאלים שלא גדל בהתאם.

-השנתון מצביע גם על בעיות קשות בתחום הבריאות, ובכלל זה בריאות הנפש של ילדים; בתחום הנשירה ממערכת החינוך; בתחום הגיל הרך; בילוי שעות הפנאי ועוד.בנוסף ילדי ישראל סובלים בשנים האחרונות יותר ויותר ממשקל עודף.

- יש בשנתון גם נקודות אור כמו הירידה העקבית והמתמשכת בתחום עבריינות הנוער; עלייה עקבית בשיעור המשתתפים בפעילות בתנועות הנוער; ירידה במספר הילדים שנפגעו בתאונות דרכים; ובשיעור תמותת התינוקות בישראל.

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר בטקס כי "הדו"ח מהווה ברומטר ממדרגה ראשונה למצב החברה בישראל ולעתידה לכן יש להתייחס אליו במלוא הרצינות והכבוד, בעיקר מאחר שכוונתו היא לתקן ולהתריע על שגיאות לפני שהן מתרחשות." הנשיא הוסיף "ישראל תעמוד בעתיד בתחרות קשה מול מדינות רבות בשווקים הגלובליים ומי שיעניק לישראל יתרון כלכלי-טכנולוגי הם הילדים של היום. אל לנו לוותר ולו על ילד אחד. מדינת ישראל מחוייבת לרווחת ולחינוך הילדים שיהוו את חוט השידרה העתידי של המדינה."

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, אמר כי על משרדי הממשלה בישראל ללמוד את הנתונים והממצאים של השנתון ולאמץ אותו כתכנית פעולה לשיפור הטיפול והדאגה לילדים.הגיע הזמן לראות בילדים נכס אמיתי ולא נטל תקציבי או סיסמת בחירות.בשלב הראשון אני קורא לממשלה ליישם מיידית את המלצות ועדת טרכטנברג בנוגע לילדים, המלצות שנדחקו לשוליים ונעלמו מסדר היום".

בטקס דיבר גם יונתן בן ה-18, נציג בני הנוער, שסיפר על ניסיונו האישי כתלמיד שנשר משני בתי ספר וכיום מסיים בגרויות בציונים מעולים. " בִּרצוני לדבר על נשירת תלמידים ממערכת החינוך. בשנת הלימודים תשע"א טופלו 85,530 תלמידים בישראל על ידי קציני ביקור סדיר וזאת בהשוואה ל-58,299 נושרים בתשס"ה ול-19,093 בתשנ"ה. אני, כבוד הנשיא, הייתי פעם חלק מן הסטטיסטיקות הללו. וּלְלֹא עזרה מאנשי מקצוע טובים בְּאֶמֶת, יכולתי עדיין להישאר חלק מִהֶן. הסיפור שלי הוא סיפור עם סוף טוב בִּזכות תוכנית היל"ה, שהיא חלופה הַשׂכַּלָתִית יִיחוּדית שיצרה מערכת החינוך- המתאימה לִנְערים כַּמוֹני. אני מוצא את עצמי מדי פעם- מהרהר, כֵּיצָד ילד שבעבר, זמנו בְּבֵית הספר הִתְמַצָה בְּלִישון וּבְלמצוא דרכים להתחמק מהשיעורים, מסיים בגרות של חמש יחידות באנגלית עם ממוצע של 94, וְשאלון מתמטיקה עם ציון של 97. ותשובתי- לְכֹל ילד בעולם יש זכות לחינוך ולרכישת השכלה. לשוויון הזדמנויות בחינוך. ככל שירבו מנגנונים ממוסדים הפועלים בכיוון של חיזוק ההתמדה ו/או מציאת חלופות חינוכיות לבני נוער מנותקים כַּך יקטן אי השוויון החינוכי וְכַך יגדל סיכּויַים של כל הילדים להשתלב בדרך נורמטיבית בכל מסגרות המדינה: בצבא, בהשכלה הגבוהה, בתעסוקה ובתרומה לקהילה".