נפתלי בנט: להילחם על נפשה של מדינת ישראל

נפתלי בנט נפרד מתפקידו כמנכ"ל מועצת יש"ע, "עתיד יו"ש יוכרע לא רק בגבעות בנימין ושומרון אלא גם בבתי המשפט", אמר לערוץ 7.

ישי קרוב , ג' בטבת תשע"ב

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: פלאש 90טוען....

נפתלי בנט, מסיים בימים אלו את תפקידו כמנכ"ל מועצת יש"ע, לאחר שנתיים ששימש בתפקיד. בראיון פרידה לערוץ 7 משבח תחילה בנט את היו"ר דני דיין ואנשיו, "היו שנתיים מדהימות של עבודה, יחד עם דני דיין שמפגין נחישות ומנהיגות. אנשים כמו הצוות של מועצת יש"ע קשה למצוא".

"היתה הרבה מאוד עבודה והמערכה הגדולה, שברוך השם שכחנו אותה, היא המערכה נגד ההקפאה. כשהגעתי למועצת יש"ע היינו בעיצומה של ההקפאה והרבה שרים אמרו לנו שמרגע שנתניהו הסכים להקפאה, לא תהיה לו שום דרך לצאת מזה, מכיון שברק אובמה בשיא כוחו. למרות זאת, פעלנו יחד - מועצת יש"ע והוועדים כדי לנצח במערכה נגד הכח החזק בעולם - נשיא ארצות הברית וב"ה ההקפאה הסתיימה, אם כי לא לגמרי".

בנט סיפר על ההבנה אליה הגיעו במועצת יש"ע, כי המאבק המרכזי צריך להיות על דעת הקהל, "הבנו שעתיד יהודה ושומרון יוכרע לא רק בגבעות בנימין ושומרון, אלא בבתי המשפט, בחדרי האקדמיה ובדסק החדשות של כלי תקשורת ושאנחנו צריכים לצאת ולהילחם על נפשה של מדינת ישראל. זו מערכה לא פשוטה ואם נתמקד רק בדבר המיידי, נפסיד במערכה הכוללת".

"אנחנו חייבים לחולל שינוי דרמטי באיליטות של מדינת ישראל", הדגיש בנט, "היום יש הדרת הימין ממוקדי הכח במדינת ישראל וזה מסביר איך במשך 30 שנה שהימין שולט, למעשה בתקשורת, באקדמיה ובמערכת המשפט, שולטים אנשים המייצגים אולי 3% מהציבור הישראלי. זה לא דמוקרטי, לא מוסרי ולא בר קיימא ואנחנו צריכים לפעול לשנות את זה".

אם כל כך טוב במועצת יש"ע אז מדוע עזבת?

"החלטתי לעזוב כי היום אני מבין הרבה יותר טוב מאשר לפני 3 שנים, את החשיבות העצומה של לחולל שינוי במדינת ישראל הרחבה ומועצת יש"ע, מטבע הדברים, פועלת בעיקר ביהודה ושומרון ופחות בשינוי הכללי. אנחנו צריכים להגיע למצב שממנים שופטים לעליון בצורה שמשקפת יותר את הציבור הישראלי. אם לא נשנה את זה יהיה לנו קשה לקיים את ההתיישבות ביו"ש בפרט ואת המדינה בכלל ואני רוצה להביא לשינוי הזה".

בנט רואה את הקמת תנועת 'ישראל שלי' כפעילות המרכזית של המועצה, "היום אנחנו עומדים על יותר מ-72,00 חברים. התנועה מנסה לרתום את עם ישראל - שהוא יהודי ודמוקרטי לפעילות. לא יכול להיות שאת המלחמות אנחנו נלחמים אחרי שההכרעה הפוליטית מתקבלת, כמו שהיה בגירוש הגדול".

"אני קורא בעיקר לצעירים - צאו החוצה, אי אפשר לישאר בבועה שלנו. הטובים צריכים ללכת למערכת המשפט, לתקשורת, לאקדמיה, למערכת החינוך ולא רק בבתי הספר של הציבור הדתי וגם לעולם העסקי".

בנוגע להסברה הבינלאומית אמר בנט כי "מדינת ישראל לא מצליחה בהסברה הבינלאומית, וזה לא עניין של כסף או אנגלית יותר טובה, הבעיה היא ביסוד הדברים. במהלך 30 שנות מאבק על ארץ ישראל, מדינת ישראל אומרת כל הזמן שאנחנו צריכים את יהודה ושומרון מסיבות בטחוניות, דמוגרפיות מים וכו'. לעומת זאת, הערבים טוענים שזו המדינה שלנו. כל עוד אנחנו מדברים בסגנון הזה ולא מסבירים שזו הארץ שלנו כבר 3,800 שנה, אז אין לנו שום סיכוי בשדה ההסברה הבינלאומי כי רואים בנו כגזלנים. אנחנו חייבים להגיד דבר אחד: זו הארץ שלנו - בזכות ולא בחסד".