חקלאים בירדן: אל תקנו תפוחי אדמה מישראל

עיתון ירדני דיווח כי משרד החקלאות הירדני התיר לאחרונה להכניס כמות לא ידועה של משלוחים של תפוחי אדמה מישראל - ועורר זעם החקלאים

חגי הוברמן , ג' בטבת תשע"ב

תפוח אדמה
תפוח אדמה
צילום: פלאש 90

העיתון הירדני "אלראד" דיווח היום, כי חקלאים וסיטונאים בירדן דורשים מהממשלה למנוע יבוא תפוחי אדמה שמקורם בישראל.

בידיעה, שצוטטה באתר "PORT2PORT" נאמר שהחקלאים הירדנים טוענים שמדיניות משרד החקלאות מאלצת אותם למכור את תוצרתם במחירי הפסד. לטענתם תפוחי האדמה המיובאים הציפו את השווקים בממלכה וגרמו להצטברות סחורה אצלם.

על פי הדיווח בעיתון, משרד החקלאות הירדני התיר לאחרונה להכניס כמות לא ידועה של משלוחים של תפוחי אדמה מישראל, בהתאם לרישיונות יבוא שהוענקו למספר סוחרים.

בהודעה שפירסמו החקלאים הובעה פליאה על כך שמשרד החקלאות לא אישר יבוא של משלוח דומה של תפוחי אדמה באיכות דומה שהגיע ממדינה במפרץ. החקלאים דרשו להעניק עדיפות ליבוא חקלאי ממדינות ערב.

העיתון הירדני "אלראי" דיווח הבוקר מפי "מקורות יודעי דבר בממלכה", ששלטונות תורכיה קבעו את נמל עקבה כנמל היצוא המרכזי לסחורות המיועדות למפרץ. זאת לאחר סגירת הדרך היבשתית למשאיות דרך סוריה עקב המהומות במדינה והמתיחות בין שתי המדינות.

פעילים בחברות עמילות ושילוח בירדן דיווחו שעמיתיהם מתורכיה הודיעו להם שעליהם להתכונן לעבודה מאומצת, לאחר שממשלת תורכיה החליטה לפתוח קו של מעבורות לעקבה.

על פי ההערכות בירדן, יגיעו לעקבה בכל שבוע שתי אוניות לפחות, הנושאות 100 עד 150 משאיות רגילות ומשאיות קירור, ואלה ימשיכו בדרכן דרך היבשה למפרץ. על פי העיתון הירדני, אוניות סוחר תורכיות יעבירו את הסחורות על משאיות מנמל מרסין לנמל עקבה ומשם למפרץ.

עוד נמסר שנמל עקבה נבחר להיות בסיס לשילוח הסחורה התורכית עקב העלויות הנמוכות של השירותים בו, לעומת נמלי חיפה ואלכסנדריה.