פרסום ראשון :
רדיפה גם נגד עיתונאים חרדים

היחידה הארצית לחקירת פשיעה בינלאומית זימנה הבוקר לחקירה לפחות שני עיתונאים חרדים. בתום החקירה נלקחה מהם בדיקת DNA.

אפרים מורנו , י' בטבת תשע"ב

ניסו שחם והמפכ"ל דנינו
ניסו שחם והמפכ"ל דנינו
צילום: פלאש 90

היחידה הארצית לחקירת פשיעה בינלאומית זימנה הבוקר (חמישי) לחקירה לפחות שני עיתונאים חרדיים בחשד להסתה. מדובר בעיתונאים ישי כהן מאתר "כיכר השבת" ויקי אדמקר מ"בחדרי חרדים".

בחקירתם הופתעו לשמוע כי הם חשודים בהסתה לאחר שפרסמו כתבה בה הוצגה תמונתו של ניצב ניסו שחם, מפקד מחוז ירושלים, במדי SS.

החוקרים טענו בפני העיתונאים כי בעצם פרסום התמונה הם שותפים להסתה נגד מפקד המחוז. כמו כן ניסו החוקרים לברר מהיכן הגיע החומר ומהם המקורות העיתונאים שלהם.

גורם המקורב לפרשה סיפר לערוץ 7 כי מחוץ לבניין המשטרה המתינו צוותי תקשורת, "המשטרה הזמינה מראש את כלי התקשורת כדי שההצגה תושלם". בנוסף שאל הגורם "כיצד כלי התקשורת כולם שידרו את התמונה ורק את העיתונאים החרדים עצרו?".

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, גינה השבוע בחריפות את פרסום התמונות באינטרנט בהן הוצג מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, כאדולף היטלר. "התמונות והכיתוב בצדן מעוררים זעזוע עמוק בכל אדם ויהודי בפרט. סימונו של אדם בתווית מבחילה זו הוא בבחינת ערעור יסודות הדמוקרטיה והענקת הכשר למעשי פורענות ואלימות כלפי מפקדיה ושוטריה של משטרת ישראל, עד כדי המרצה לפגיעה פיזית בקצין ובמשפחתו", מסר המפכ"ל.

המפכ"ל הנחה את ראש האגף לחקירות ולמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ, לפעול בצורה נחושה בפרשה.

שי ניצן: תמונת רה"מ במדי SS אינה 'העלבת עובד ציבור

רק בחודש שעבר קבע המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן כי פירסום תמונת ראש הממשלה במדי אס אס מצדיע במועל יד אינו "העלבת עובד ציבור".

דבריו של ניצן נכתבו לעו"ד הילה כהן, נציגת 'הפורום המשפטי למען ארץ ישראל' שפנתה בנושא ותבעה לפתוח בחקירה של יוצרי הבלוג "העוצר האזרחי" שפרסם את תמונת נתניהו במדי אס אס. ניצן השיב לפורום המשפטי כי למרות שהדברים קשים ופוגעניים הוא "החליט שלא לפתוח בחקירה נגד הבלוג "העוצר האזרחי".

בתשובתו הבהיר כי על אף שהיה חשד לביצוע עבירה של העלבת עובד ציבור לפי סעיף 288 לחוק העונשין, על מנת שתתגבש עבירה זו נדרשת פגיעה "עמוקה בליבת הכבוד של עובד הציבור במילוי תפקידו" ובנוסף "ודאות קרובה כי מעשה ההעלבה יביא לפגיעה קשה בעובד במילוי תפקידו  ומכאן גם בשירות הציבורי במובנו הרחב".

"במקרה דנן יקשה מאוד לקבוע כי קיימת ודאות קרובה שהפירסום בבלוג שקוראיו מועטים יחסית יביא בוודאות קרובה לפגיעה קשה בתפקודו של ראש הממשלה ועל כן אין מקום לפתוח בחקירת המקרה למרות שמדובר בתמונות קשות ומקוממות" – כתב ניצן - "יש לקוות כי השיח הציבורי יוקיע מתוכו אנשים המשתמשים בהשוואות מגונות כגון זו".