"אין קשר בין פרשת האשראי למאגר הביומטרי"

מנהל הרשות לניהול המאגר הביומטרי מסביר, כי הקישור בין דליפת פרטי כרטיסי האשראי ובין המאגר הביומטרי נובע מחוסר הכרת המציאות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ג בטבת תשע"ב

מאגר ביומטרי
מאגר ביומטרי
פלאש 90

"הניסיון לקשר בין דליפת פרטי כרטיסי אשראי מאתרי קניות וקופונים ברמת אבטחה נמוכה וללא פיקוח לבין המאגר הביומטרי, נובע, במקרה הטוב, מחוסר הכרת המציאות והעובדות". כך אומר היום ג'ון קמני, מנהל הרשות לניהול המאגר הביומטרי. לדבריו, המאגר הביומטרי הוא היחיד שיכול להבטיח לתושבי המדינה שקט נפשי וביטחון שזהותם לא תיגנב.

לדבריו, כל החששות מפני פריצת האקרים לאתרים שונים היו ידועים בזמן הדיונים על המעבר לתיעוד חכם והקמת המאגר הביומטרי ובשל ההכרה ברגישותם של הנתונים הביומטריים אשר ייאספו במסגרת הנפקת התיעוד החכם, כנסת ישראל חוקקה את חוק הביומטריה (2009) ובמסגרתו הוקמה במשרד הפנים רשות ממלכתית ייעודית, הרשות לניהול המאגר הביומטרי.  תפקידה של הרשות, לנהל ולאבטח את מאגר הנתונים הביומטריים.

לדברי קמני, בניגוד לאתרי אינטרנט שהתמחותם בתחום הספורט או הקופונים, בהם לא הושקעו משאבי אבטחה ברמה לאומית, המאגר הביומטרי מוגדר, על פי חוק הביומטריה,  'סודי ביותר' ומאובטח בהתאם, ועל פי כללי האבטחה המחמירים ביותר של גופי הביטחון. חוק הביומטריה קובע כללים רבים ומפורטים המבטיחים את השמירה ואת ההגנה על המידע שבמאגר.

המאגר הביומטרי יישמר בנפרד מכל מאגר אחר ומכל רשת מחשבים או רשת תקשורת ולא תהיה אליו גישה באמצעות האינטרנט, כך שהוא לא ניתן לפריצה ע"י האקרים. כל תהליכי העבודה והעובדים ברשות לניהול המאגר הביומטרי מפוקחים ומבוקרים על ידי הרשות לאבטחת מידע בשב"כ וכן על ידי ועדות הכנסת הרלוונטיות.

הגישה למאגר תותר למספר מצומצם בלבד של בעלי תפקידים שעברו, ועוברים באופן תדיר, ביקורת של גופי הביטחון. מעבר לכך, במאגר ישמרו, בצורה מוצפנת, אך ורק תמונת תווי פנים ותמונות של טביעת 2 אצבעות, ותו לא. אין במאגר הביומטרי פרטים נוספים כגון: שם, כתובת או אפילו מספר זהות.

קמני מציין, כי "עם ההתקדמות הטכנולוגית הקיימת אנו רואים כי העולם סביבנו מתקדם לכיוון של אימות זהות אזרחים תוך שימוש בטכנולוגיה ביומטרית. בצרפת, שוייץ, פינלנד ומדינות נוספות, כבר קיימים ומנוהלים מאגרי נתונים ביומטריים של מחזיקי תעודות זהות, רישיונות נהיגה או דרכונים של אזרחי אותן המדינות. בנוסף, קמני מציין כי בשנים האחרונות, כל ישראלי שטס לארה"ב נתן, ללא כל חשש, טביעות של כל אצבעותיו, הצטלם צילום ביומטרי ונתוניו נכנסו למאגר האמריקאי. איש לא התלונן על כך ואיש לא נמנע מלטוס לארה"ב בשל כך. זאת למרות שהחוק האמריקאי מקל הרבה יותר ומתיר שימושים שונים בנתונים שנאספו".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il