בכיר בליכוד: הפלת חוקי ההסדרה - תפיל הממשלה

ביום ראשון תעלנה בשנית לועדת שרים לענייני חקיקה שתי הצעות החוק המציעות פתרון למשבר השכונות והמאחזים. ח"כ בכיר מזהיר.

עוזי ברוך , י"ד בטבת תשע"ב

מגרון היא סמל. חוטובלי
מגרון היא סמל. חוטובלי
צילום התמונות: אבנר אליסיאן

ביום ראשון הקרוב תעלנה בשנית לועדת שרים לענייני חקיקה שתי הצעות החוק המציעות פתרון למשבר השכונות והמאחזים שעליהם איום ההריסה.

כזכור, ועדת השרים לחקיקה הפילה את שתי הצעות החוק המבקשות להסדיר את מעמדם של היישובים המאוימים. אולם, השרים הרשקוביץ ואדלשטיין הגישו ערר על שני החוקים. הדיון בערר יתקיים בישיבת הוועדה השבועית ביום א' הקרוב.

הצעת החוק של הרביעייה: ח"כ יעקב כ"ץ - כצל'ה (יו"ר האיחוד הלאומי), ח"כ זאב אלקין (יו"ר הקואליציה), ח"כ דודו רותם (יו"ר ועדת חוק ומשפט) וח"כ יריב לוין (יו"ר ועדת הכנסת) וח"כים נוספים קובעת כי אם הוקמו מבנים במקרקעין ביו"ש, באישור הממשלה או בסיועה, על ידי הנחת תשתיות, הענקת תמריצים או בפרסום פרסומים ממריצים לבניית או הקמת המבנים, לא ייהרסו המבנים והקרקע תוסדר למפרע. ושאם סבר מקים המבנים ביו"ש בתום לב ובשעת הקמת המבנים כי הוא בעל המקרקעין, יראו אותו כבעל המקרקעין. אם הוכיח התובע את בעלותו על הקרקע שהוקמו בה מבנים הוא יהא רשאי לתבוע פיצוי על שווי הקרקע כפי שהיה לפני הקמת המבנים.

הצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב וח"כים נוספים קובעת שאם הוקמה שכונת מגורים שבה לפחות 20 יח"ד ביו"ש על מקרקעין שאדם טוען לבעלות עליהם, אך לא פנה לבית המשפט המוסמך בבקשה לסילוקו של המחזיק במקרקעין במשך למעלה מארבע שנים מאז הקמת שכונת המגורים, לא יפונו המבנים בשכונת המגורים ולא יהרסו, והם ייוותרו בידי המחזיק בהם ואולם, רשאי בית המשפט להורות על פיצויו הכספי של הטוען לבעלות או במקרקעין חלופיים בקרבת מקום ובשווי דומה, אם נוכח כי הוא בעל המקרקעין".

לצד קמפיין נרחב שמתקיים בשבועות האחרונים לתמיכה השרים בהצעות החוק, במסדרונות הכנסת מופעלים לחצים כבדים של חברי הכנסת מסיעות הקואליציה ומהאיחוד הלאומי על ראש הממשלה שלא להורות לשריו להתנגד לחוקים. ח"כ בכיר בסיעת הליכוד מסר הבוקר לערוץ 7: "כולם בליכוד הולכים ומבינים שאי קבלת החוקים פירושה הריסת יישובים ובראשם מגרון. הריסת מגרון פירושה נפילת הממשלה והליכה לבחירות. אם נתניהו יורה לשרים להפיל את שתי הצעות החוק, איש מאתנו לא יוכל להראות את פניו בציבור".