"עלילת דם" או חוסר הבנה?

ותיקי הלח"י פנו לתיאטרון הבימה בדרישה לשנות ההצגה "מסילה לדמשק", המסלפת לטענתם את ההיסטוריה. הבימה: מדובר באי הבנה של המחזה.

בני טוקר , ט"ו בטבת תשע"ב

בכל מקום. הבימה
בכל מקום. הבימה
פלאש 90
 

ותיקי הלח"י פנו לאחרונה לתיאטרון הבימה בדרישה לערוך שינוים בהצגה, "מסילה לדמשק", בטענה שהיא מסלפת את האמת ומציגה אותם כרוצחים. לדבריהם, מההצגה עולה כי חברי המחתרת רדפו נשים יהודיות שניהלו קשרים רומנטיים עם קצינים בריטים בתקופת המנדט. הדבר מגיע לטענתם לשיאו בסצנת הסיום של ההצגה, שבה מוצאת להורג על ידי הלח"י אישה יהודייה בשם ניני שניהלה רומן עם קצין בריטי וילדה לו בת. בגזר דינה מתואר הקשר שלה עם הקצין כבגידה במולדת ובעם העברי.

נחמיה בן תור, מותיקי הלח"י, אומר לערוץ 7 שמדובר בהצגה מקוממת, "תיאור האירועים - מטרתם להשפיל ולפגוע בתדמיתם של לוחמי חירות ישראל ובתנועתם ההיסטורית, כדי לעשותה מטרה לשנאה ולהציגם כרוצחים בדם קר של חפים מפשע. מאשימים אותנו כאילו הוצאנו להורג נשים שהיו להם קשרים רומנטיים עם קצינים בריטים, זו השמצה. הלח"י מעולם לא הוציא אישה בגלל קשרים רומנטיים עם בריטים, הוצאנו להורג בוגדים ובוגדות שבגדו בעם היהודי".

בן תור אף חושש שההצגה שתוצג בקרוב גם בלונדון תיפגע בתדמיתה של ישראל, "תתאר לך איזה הדים יהיו להצגה, לא מספיק שאנחנו מושמצים ביום יום, עכשיו גם יאשימו אותנו ברציחות של נשים".

מתיאטרון הבימה נמסר בתגובה, כי מדובר באי הבנה של המחזה. לטענתם, "הדמות הבדויה ניני נשפטת ומוצאת להורג על ידי אנשי לח"י בשל אשמת בגידה, שהיא הסגירה כביכול דרך הקצין, חבר לח"י בשם יעקב בידרמן ולא בשל קשריה הרומנטיים עם הקצין האנגלי".