כתבי אישום הוגשו נגד מסתננים לקבר יוסף

כתבי אישום הוגשו לראשונה נגד צעירים שהסתננו לקבר יוסף בשנת 2008. זאת לאחר ההתפרעויות במתחם הקבר והרצח של בן יוסף לבנת.

ערוץ 7 , י"ח בטבת תשע"ב

מסתננים לקבר יוסף
מסתננים לקבר יוסף
צילום: דו"צ

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, אישר באחרונה להגיש לראשונה כתבי אישום נגד מסתננים לקבר יוסף בשכם, כך מדווח העיתון "הארץ".

למרות התרעות של צה"ל על הסיכון בכניסה לאזור שכם ולקבר יוסף לא הוגשו מעולם כתבי אישום מסוג זה. קצינים בצה"ל טוענים כי פעם אחר פעם הם רודפים אחרי צעירים הנכנסים ללא אישור לקבר ומסכנים את חייהם ואת חיי החיילים, אך בתי המשפט מתייחסים אליהם באופן סלחני.

בחודש אפריל האחרון נורה למוות בידי שוטרים פלסטינים בן יוסף לבנת, כאשר נכנס למתחם הקבר ללא אישור. לאחר הרצח פתחו בימין בקמפיינים הקוראים לחזור לשכם וליריחו. בחודש מאי פרצו עשרות צעירים בריצה למתחם הקבר בשכם, עד שנעצרו ושחררו.

האירועים הללו דרשו כנראה החלטה בעניין ולפני כחודש, ב-14 בדצמבר, הוגש לבית משפט השלום בכפר סבא כתב אישום נגד ארבעה צעירים שנכנסו בפברואר 2008 לקבר יוסף. שניים מהם נכנסו שוב ביוני, ובהימלטם מהחיילים התהפכו עם רכבם בעיר.

עד עתה, לא הוגשו כתבי אישום מסוג זה ללא עבירה נלוות משמעותית, כמו תקיפת שוטר, זאת מכיוון שאישומים אלה נשענים על תשתית משפטית רעועה. איסור הכניסה לשטחי A הוא מכוח צו אלוף, שלא חל בישראל. בישראל לא קיימת עבירה מקבילה, אלא רק בתקנות ההגנה לשעת חירום, שבהן הפרקליטות מבכרת שלא להשתמש. עם זאת, קצינים במשטרה אמרו באחרונה כי המדיניות השתנתה, וכי כעת הם מונחים להגיש כתבי אישום על כל עבירה.

עו"ד יצחק בם מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל מסר בתגובה כי מדובר ב"שיהוי לא סביר ובכתב אישום הנוגד את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה לזירוז טיפול בתיקים".

ממשרד המשפטים נמסר: "ככלל, הגשת כתב אישום הכולל ביצוע עבירה על תקנות ההגנה מצריכה אישור של פרקליטות המדינה. אין שינוי במדיניות הפרקליטות בנושא זה. מי שמופקד על חקירת עבירות שכאלה היא משטרת ישראל, וככל שמגיעות בקשות לאשר הגשת כתבי אישום בגין ביצוע עבירות על תקנות ההגנה, התיקים נבחנים ואם יש די ראיות ונסיבות העניין מצדיקות זאת, מאושרת הגשת כתב האישום".