סהרונים: לא מתקן כליאה - מיון לעבודה

יו"ר הכנסת אמר בסיור במתקן סהרונים המאכלס מסתננים, "גם במציאת פתרונות יש להיזהר מיצירת רושם שישראל היא גן עדן למחפשי עבודה״.

חזקי ברוך , כ' בטבת תשע"ב

ראובן ריבלין כצל'ה ניצן הורביץ
ראובן ריבלין כצל'ה ניצן הורביץ
ישראל וונדי

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ביקר הבוקר עם יו"ר ועדת העובדים הזרים, ח"כ ניצן הורוביץ וח"כ יעקב כ"ץ במתקן סהרונים בדרום הארץ. מתקן סהרונים הוקם ביולי 2007 כדי לתת מענה לכניסת מסתננים לשטחי מדינת ישראל דרך גבול מצרים.

יו"ר הכנסת אמר כי הגיע למתקן על מנת לבדוק מקרוב את התחנה הראשונה אליה מגיעים המסתננים לאחר חצייתם את הגבול ולעמוד מקרוב על הסוגיה, "מדינת ישראל עומדת בפני בעיה חמורה בכל הנוגע לסוגיית המסתננים ומבקשי המקלט, אלה שכאן ואלה שבדרכם לכאן. העובדה שהכלואים כאן, כאשר נשאלו, אמרו שהם באו לעבוד איננה אומרת שהם אינם נרדפים בארצם ושאין צורך לברר את מעמדם כפליטים. הם ענו כך משום שברצונם להתפרנס, ועם זאת, ברור לכולנו  כי 'עניי עירך קודמים', וכי לא ייתכן שהטיפול באוכלוסייה הזאת יבוא על חשבון אוכלוסיה ישראלית. עבור אלפים רבים, מדינת ישראל משמשת גשר לעולם הגדול. הצורך שלנו כחברה להגן על האינטרסים החיוניים, הלאומיים והחברתיים שלנו נמצא כאן במתח גדול, עם הרגש ועם תחושת החובה המוסרית להגן על הזקוקים להגנה ולסייע לחסרי ישע".

עוד הוסיף כי "נציב הפליטים באו״ם הביע את הערכתו לטיפול שמקבלים המסתננים ומבקשי המקלט בישראל". הפתרון לדבריו, הוא ראשית בעצירת כלי ההסתננות ובמניעתם. שנית, לגבי המסתננים ומבקשי המקלט שכבר כאן ואינם ברי גירוש, אמר כי הוא תומך בפתרון שהציע חה"כ ניצן הורביץ לפיו, יומרו מכסות העבודה של העובדים הזרים לטובת אשרות עבודה לאוכלוסיה הזאת שכבר נמצאת כאן ממילא. "עם זאת", הדגיש ריבלין, "גם במציאת פתרונות צריך להיזהר שלא להעביר מסר שישראל היא גן עדן למחפשי עבודה ולהיזהר שלא ליצור תמריץ חיובי להמשך הנהירה ההמונית לישראל".

יו"ר ועדת העובדים הזרים, ח"כ ניצן הורוביץ, אמר כי "הסיור במיתקן המעבר בקציעות מוכיח את האיוולת במדיניות הממשלה ובחוק המסתננים. כבר כיום התנאים במקום קשים ואפשר רק לדמיין איך הוא ייראה כאשר יהפוך לכלא ענק בו יוחזקו אלפי מבקשי מקלט לשנים ארוכות במאסר ללא משפט. על הממשלה לפעול בדרך אחרת: להשלים את הגדר בגבול מצריים ולקיים בדיקה מסודרת של הנכנסים. רק כך ניתן יהיה להתמודד עם הבעיה. כליאת אלפים לשנים ארוכות רק תביא את הבעיה למצב בלתי נסבל".  הוא הוסיף כי השב"ס מתמודד עם המשימה הקשה שהטילה עליו המדינה בצורה מכובדת.

חברי הכנסת ובראשם יו"ר הכנסת קיבלו סקירה ממפקד המתקן לגבי תהליך קליטת המסתננים מרגע שעברו את הגבול ועד לשחרורם באוטובוסים לרחבי הארץ. מהסקירה עלה כי נכון ליום ששי שהו במתקן 1,311 גברים, 26 קטינים בלתי מלווים ו-200 נשים וטף. בשנת 2010 המתקן קלט כ-14,181 מסתננים ואילו בשנת 2011 – 16,786, כלומר בין השנים חל גידול בשיעור של 18.3%. עוד הוסבר כי התפלגות השוהים במתקן היא : 54% מאריתריאה, 26% מסודן, 9% מאתיופיה, 2% ממאלי, 2% לא ידוע ו-2% אחרים. בסיור שערכו ברחבי המתקן שוחחו יו"ר הכנסת והח"כים ארוכות עם 'דייריו' וביניהם גם כאלה שהגיעו מהגבול ממש ביום ששי האחרון.טוען....

צילום:ישראל וונדי