איגוד הפרלמנטים הבינ"ל הזמין נציגי חמאס

בניגוד להבטחות: איגוד הפרלמנטים הבינ"ל (IPU) הזמין נציגי חמאס להשתתף בדיוניו; יו"ר הכנסת: "נשקול את עתידנו בארגון".

חזקי ברוך , כ"א בטבת תשע"ב

מחבלי חמאס בהפגנת יכולות. ארכיון
מחבלי חמאס בהפגנת יכולות. ארכיון
פלאש 90

יו"ר הכנסת עדכן את חברי נשיאות הכנסת כי איגוד הפרלמנטים הבינלאומי (IPU), הזמין בכירים בחמאס מעזה להשתתף בדיון של וועדת זכויות האדם בז'נבה. המשלחת, בראשות אושיר אל מסרי שנחשב לסמן קיצוני בחמאס ושיבח בעבר את פיגועי ההתאבדות, נמצאת בימים אלו בשוויץ לאחר שנפגשה אתמול עם חברי הארגון. אל מסרי אף דרש מהארגון, לבחון מחדש את חברותה של כנסת ישראל בארגון, ולדרוש ממנה להימנע ממעצר של חברי פרלמנט פלסטיניים.

הזמנת אנשי החמאס, המוכר כארגון טרור, להופיע בז'נווה, היא הפרת ההתחייבות של הארגון לישראל, שניתנה במהלך פגישה שקיים אנדרס ג'ונסון, מזכ"ל הארגון בחודש שעבר עם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין בז'נווה, כי לא יאפשר לאנשי חמאס להופיע בפני הארגון במסגרת המשלחת הפלסטינית הרשמית, ובוודאי שלא במשלחת נפרדת.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, סיפר לחברי הנשיאות כי :"רק לפני חודש התחייב הארגון בפניי כי לא ייתן יד לניסיונות חמאס לקבל הכרה בינ"ל. אנחנו חברים פעילים ומוערכים בארגון וכמובן משלמים דמי חבר שנתיים בסך 350,000 ש"ח. נדמה לי שהפרת האמירה המפורשת של האיגוד שלחמאס לא יינתנו מקום ובמה בארגון מחייבת אותנו בקבלת הבהרות מהארגון. בוודאי שאנחנו לא רק נמחה אלא גם נשקול את עתידנו באותו ארגון, ואת תשלום דמי החבר במועד הקרוב".

ריבלין הוסיף כי "החמאס איננו מדינה ואפילו לא ישות. הוא הוכרז על ידי מדינות אירופה כארגון טרור, והנה אנו שומעים שבניגוד להבטחות, הוא מקבל מעמד בפורום בינלאומי חשוב ומרכזי. בכוונתי לשוחח עם חבריי ראשי הפרלמנטים בעולם כדי להתמודד עם החלטה זו. לא נשלם כרטיסים לתיאטרון שבו אנחנו משחקים בתפקיד הקורבן. איננו צריכים לעזוב כל ארגון בינלאומי שבו ישראל סופגת ביקורת, אך כאן מדובר בהתרסה כלפי עצם קיומה של מדינת ישראל".

הפגישה בין ריבלין לג'ונסון, נערכה בחודש שעבר בז'נבה על רקע הפיוס בין הרש"פ לחמאס. השניים דנו אז בסוגיית השתתפותם של אנשי חמאס במשלחות הפרלמנטאריות הפלסטיניות. ריבלין התריע בפני ג'ונסון כי "הרשות מנסה לכלול במשלחותיה הפרלמנטאריות אנשי חמאס", ואילו ג'ונסון השיב, כי:"הסכם פיוס לא יועיל לחמאס. לא נאפשר לחברי חמאס להשתתף במשלחת הפלסטינית לארגון". ריבלין דרש אז מג'ונסון: "על הארגון להבהיר כי הוא אוסר על נוכחותם של אנשי חמאס בשורותיו, עם או בלי הסכם פיוס".

הרשות הפלסטינית התקבלה בשנת 2008 כחברה מלאה בארגון, על כך אמר ריבלין לג'ונסון: "הפת"ח הוא אמנם תנועה פוליטית מוכרת, אך החמאס הוא ארגון טרור". ג'ונסון גיבה את דבריו של ריבלין, ואמר: "הסכם הפיוס לא יסייע לחמאס לזכות בבמה ב IPU. אנו נעמוד על כך שהמשלחות של הרשות הפלסטינית לא יכללו אנשי חמאס, ונאשר את רשימת המשתתפים מטעמה רק לאחר שנוודא שהחמאס איננו חלק ממנה.נעשו ניסיונות לשלב אנשי חמאס במשלחות הרשמיות מטעם הרשות, אך אני בולם את הניסיונות הללו".

לטענת מושיר אל מסרי, ג'ונסון אף צפוי לפגוש את משלחת החמאס. אל מסרי עצמו צפוי לשאת דברים בעוד יומיים באוניברסיטת ז'נבה על מה שהוא מכנה "פשעי הכיבוש במהלך עופרת יצוקה".