הירי שהקפיץ את גבעת אסף

לוחם צוות הכוננות של גבעת אסף מספר על האסון שנמנע לאחר שלוחמי מג"ב פשטו על היישוב, "ביקשתי מאשתי והילדים להסתגר בחדר".

בני טוקר , כ"ד בטבת תשע"ב

גבעת אסף
גבעת אסף
יח"צ

תושבי היישוב גבעת אסף התעוררו הלילה קצת לפני חצות בבהלה, לאחר שנשמעו קולות ירי ורימוני עשן, רבים היו בטוחים שמדובר בניסיון פיגוע. רק מאוחר יותר התברר שמדובר בפעילות שהייתה קשורה להרס מאחז עוז ציון. האירוע החמור ארע סמוך לחצות הלילה במהלך ביצוע הרס במאחז "עוז ציון".

כוחות משטרה מלווים בשופלים, הגיעו על מנת לבצע הרס במאחז עוז ציון הסמוך לישוב גבעת אסף. בסמוך לחצות התקדמו שוטרי מג"ב סמוך לבתי גבעת אסף בטענה שנזרקו עליהם אבנים , והטילו מס' רימוני הלם לכיוון בתי הישוב. תושבי הישוב ששמעו פיצוצים רבים חשבו בבהלה שמדובר בחדירת מחבלים לישוב.

אחד מלוחמי צוות הכוננות של היישוב, יונתן יעקבוביץ', מספר על רגעי האימה, "אמרתי לאשתי ולילדים להיכנס לחדר, נזכרתי במה שקרה למשפחת פוגל. שמענו ילדים בוכים בהיסטריה, היינו בטוחים שיש חדירה ליישוב. היו כאלה שנעלו את הבתים והחביאו את הילדים מתחת למיטות".

לוחמי צוות הכוננות בתוכם יונתן, עלו על אפודים קרמיים ויצאו עם נשקים שלופים, "שמעתי קולות ירי, וראיתי הבזקים ועשן סמוך לביתי. מייד 'עליתי' על אפוד קרמי וקפלסט. דרכתי את הנשק תוך שאני מודיע לרבש"ץ על אירוע ירי, פתחתי את הדלת עם נשק דרוך, ופתאום אני מזהה מולי דמות כהה חמושה סמוך לגדר הישוב מול הבית שלי".

ברגע האחרון לפני שיונתן ירה, התברר לו שמדובר בלוחם מג"ב, "פעלתי כפי שלמדנו באימונים נכנסתי למצב ירי, פתחתי נצרה, ורגע לפני הלחיצה על ההדק הבנתי שמולי עומד שוטר מג"ב ולא מחבל. לקחו עוד מס' דקות כדי להבין שלא מדובר בחדירת מחבלים אלא באירוע חמור בו שוטרי מג"ב התנהלו בחוסר אחריות. אני רועד כשאני חושב על מה שהיה עלול להתרחש".

התושבים טוענים שהשוטרים היו ללא תגים ובקשתם להזדהות נענתה בזלזול וחלקם אף מסרו שמות בדויים. רבש"צ הישוב ניגש למפקד צוות המג"ב הזדהה לפניו בתפקידו וביקש לראות תעודת שוטר.לטענת התושבים, הלה סירב בתוקף להציגה, בטענה שהשוטרים שלו נפצעו מהאבנים והם רק הגנו על עצמם.

דובר הישוב גבעת אסף, בני גל, מטיל את האחריות על האירוע החמור על כתפי ראש הממשלה ואלוף פקמ"ז ומתריע כי התנהלות השוטרים מלמדת על הידרדרות חמורה ביחס של כוחות הביטחון כלפי המתיישבים "אנחנו חס ושלום עלולים להגיע למצב שחייל או שוטר יירו במתיישב. מי שפוקד על חיילים ושוטרים להיאבק במתיישבים ועוצר אחרים בטענה שהם מרגלים, הוא מגדיר אותנו כאויב. מי שקורא לירות במתנחלים יישא באחריות מלאה אם יישפך דם. אני מזכיר כי מילים יכולות להרוג".

ערוץ 7 פנה לקבלת תגובה לדוברות מג"ב וכשזו תגיע היא תתפרסם.