מה הם תנאי המחייה של התרנגולות?

ועדת החינוך תדון בתקנות חדשות לגידול תרנגולות מטילות. מזכיר ארגון מגדלי העופות: המשמעות – קץ יצור הביצים במשקים המשפחתיים.

ישי קרוב , כ"ז בטבת תשע"ב

לול תרנגולים תרנגולות ביצים
לול תרנגולים תרנגולות ביצים
צילום: פלאש 90

ועדת החינוך של הכנסת תדון מחר (שני) בתקנות חדשות שגיבש משרד החקלאות לגידול תרנגולות מטילות. התקנות קובעות הגדלה משמעותית של שטח המחיה של תרנגולת מ-350 סמ"ר ל-750 סמ"ר ודרישות רבות נוספות מהמגדלים. יישומן יחייב הרס הלולים הקיימים כיום ובניית חדשים בהוצאה מוערכת של 1.5 מיליארד שקל.

מזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן, אמר שאישור ויישום התקנות על פי הצעת שרת החקלאות, אורית נוקד, משמעותו קץ לייצור הביצים במשקים המשפחתיים בעיקר בצפון הארץ והעברת הענף לשליטה של חברות ענק ואנשי עסקים, "רווחת העופות היא חשובה, אך יש לדאוג גם לרווחת המגדלים".

לדברי כהן, הקצאת השטח המוצע לכל מטילה מחייבת השקעות עתק ובניית לולים חדשים על שטחים נרחבים. המגדלים אינם מתנגדים להשקעה ולהרחבת הלולים ובלבד שבצמוד להחלטה יוקצה לכך תקציב מתאים, "מדובר באלפי משפחות שמקור פרנסתן היחיד הוא ענף הביצים ואין באפשרותם להיכנס להשקעות של מיליוני שקלים. משרד האוצר מסכים לממן 340 מיליון שקל במסגרת רפורמה מקיפה בענף ההטלה, אולם מדובר ב-22% מהערכת השקעה הנדרשת".

מזכיר ארגון מגדלי העופות אמר שבעיית התקציב אינה היחידה שהופכת את הדיון בועדת החינוך לתיאורטי וכל החלטה לבלתי ישימה, "מתוך 100 אזורי גידול שבהם אמורים לקום הלולים החדשים והמודרניים, רק 3 אושרו על ידי הרשויות עד כה. כלומר, הרוב המכריע של המגדלים לא יוכל בכל מקרה לעשות דבר עד קבלת האישורים המינהליים. מדוע להכניס את המגדלים לסד של לוחות זמנים בטרם המדינה עשתה את חלקה?".

"ענף הלול מייצר 20% מהתפוקה החקלאית במדינת ישראל כולל ביצי מאכל, פטם והודו במחירים סבירים ואף זולים לציבור הצרכנים תוך שמירה על יציבות", אומר כהן, "חבל שהממשלה והכנסת פועלות בדרך של הכנסת הענף לתקופה של אי ודאות ויצירה מלאכותית של גזירות שציבור המגדלים לא מסוגל לעמוד בהם".

ארגון מגדלי העופות פנה לשרת החקלאות, אורית נוקד וליו"ר ועדת החינוך, אלכס מילר, בבקשה לדחות את הדיון לפרק זמן של 3 חודשים שישמש לבניית תוכנית עבודה מסודרת ומוסכמת לרפורמה מקיפה בענף הלול תוך שיפור תנאי המחיה של המטילות. במידה ובקשתנו לא תתקבל נצא למאבק ציבורי לשמירה על מקור פרנסתנו, אומר כהן.

עמותת אנונימוס אמרה הערב, "אנו שותפים להתנגדות לרפורמה במתכונתה הנוכחית, הפוגעת הן בלולנים והן ב-8 מיליון בעלי-חיים בשנה.הארגונים להגנת בעלי-החיים אינם דורשים את הגדלת שטח הלולים, אלא את ביטול כליאת התרנגולות בכלובים זעירים, כך שאינן יכולות לנוע אף בתוך שטח הלול הסגור, ואפילו לא לעמוד זקוף או למתוח כנפיים כל חייהן".

עוד נכתב בהודעת אנונימוס, "מעבר ללולי מעוף, המנצלים את אלמנט הגובה ומאפשרים לתרנגולת לעבור בין מפלסים שונים, דווקא תחסוך בשטח ובכסף, ויכולה להקל על החקלאים לשאת בהוצאות הרפורמה. לולי מעוף חוסכים בעלויות המבנה והציוד, ומסקנה זו עולה גם מסקירה שכתב הכלכלן דוקטור דוד כץ מאוניברסיטת ת"א. נדגיש שאנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם הלולנים".