פתיחת הברז גורמת לחילול שבת?

הרבנים החרדים מזהירים את הציבור משימוש במכשירי חשמל חדשים שגורמים לחילול שבת. אזהרה גם מפתיחת ברז מים בבניין רב קומות.

אפרים מורנו , ה' בשבט תשע"ב

ברז
ברז
צילום: פלאש 90

הרבנים החרדים פרסמו בימים האחרונים קריאה להיזהר משימוש במכשירים חשמליים בשבת ששימוש בהם גורם לחילול שבת. 

בקריאה שפורסמה בעיתונות החרדית נכתב, "להסיר מכשול מבית ישראל. הרינו בזה להודיע בשער בת רבים בדבר המכשירים עם מנגנונים חשמליים שיש בשימוש בהם הפעלה או הגברת עוצמת זרם או רישומים דיגיטליים וכדומה, שהם אסורים בשבת, וצריך להזהר מלסמוך על המצאות של היתרים המבוססים על ספק פסיק רישיה או גרמא וכדומה בדימויים מפוקפקים עד מאוד. ובזכות שמירת שבת נזכה להגאל במהרה".

על הקריאה חתמו פוסק הדור הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, ראש הישיבה הרב אהרן לייב שטינמן, הרב שמואל הלוי וואזנר, הרב ניסים קרליץ, הרב חיים קניבסקי והרב שמואל אויערבאך.

בעיתון 'יתד נאמן' פורסמה כתבה עם רבני 'משמרת השבת' שהסבירו על הבעיות ההלכתיות ועל דרכי פתרונן. בבניינים רבי קומות מותקנים משאבות מים, כדי להגביר את לחץ זרימת המים לברזים שבבתים. הפעלת המשאבה או הגברת כוח הפעלתה נעשית בעת פתיחת הברז, וכך גם להיפך, כיבוי המשאבה הוא תוצאה ישירה של סגירת הברז בבית.

היות שהמשאבה נמצאת במרתף הבניין, אין הדיירים רואים מול עיניהם את המשאבה הנפעלת עם פתיחת הברזים, והם רואים בעיניים רק ברז רגיל, ולכן לא מתעוררת אצלם השאלה בכלל. אך אין ספק, שאם המשאבה הייתה מותקנת מתחת לכיור של הברז בבית, היו רואים ומבינים היטב את הקשר הישיר שבין פתיחת הברז להפעלת המשאבה או להגברת זרם החשמל, ולחילופין בין סגירת הברז לכיבויה ולהנמכת זרם החשמל.

לפתרון בעיה חמורה זו קיים היום התקן מיוחד לשבת, באמצעותו אין כל קשר בין פתיחת הברז להפעלת המשאבה ולהגברת הזרם. ההתקן לשבת מביא לכך שהמשאבה תפעל באופן רציף ובמהירות קבועה במשך כל השבת, והתקנת ברז פורק לחץ מכני שתפקידו לגרום שחרור להזרמת המים בחזרה לבריכה במקרים של עליה בלחץ המים כתוצאה מתת צריכה "בכך הוסר המכשול מבתי ישראל. ללא התקנת התקן מיוחד מהסוג שפורט לעיל, יש כאן חילול שבת", נאמר.

בשנים האחרונות הולך ונכנס דור חדש של מקררים, שהפעלתם דיגיטלית. קשה להשיג בשוק מקררים מהסוג הישן שכולו מכני. מגוון המקררים בשוק נרחב מאוד, ולכל אחד מהם יש פונקציות שונות, אבל העיקרון הכללי שלהם הוא, שלכל מקרר יש בתוכו כרטיס דיגיטלי שהוא מעין מחשב והוא מפקד על פעילותו.

ברור שפעולת מחשב כזו מתבססת כל הזמן על סגירה ופתיחת מעגלים חשמליים. אמנם לא מעגלים הנפתחים ונסגרים על ידי קירוב פיזי של חוטים, אלא חומרים המוליכים חשמל למחצה, שסגירת המעגל נעשית על ידי הפיכת החומר למוליך זרם, "כמו שהובא לעיל דעת מרן ורבנן גדולי ישראל הרי זה בכלל איסור חילול שבת", נאמר.