'בלא מעט מקרים חשד לאלימות התברר כמחלה'

רבים התקשורת מכנים את הפרשה כ'תינוק שטולטל' ואת ההורים כ'חשודים בהריגה', אך האם לא נחרץ כאן דין מהר מדי?

שמעון כהן , ה' בשבט תשע"ב

תינוקות. אילוסטרציה
תינוקות. אילוסטרציה
פלאש 90


התינוק התאום שהוריו נחשדו בהתעללות בו נפטר הבוקר (ראשון) לאחר שלפני יומיים נקבע לו מוות מוחי. בראיון ליומן ערוץ 7 ממליץ ד"ר חן קוגל, ראש מערך הרפואה המשפטית 'מד"ן' להישמר ממסקנות חפוזות באשר למה שהוביל את התינוק למצבו, וזאת לנוכח תקדימים רפואיים.

בראשית דבריו מדגיש ד"ר קוגל כי אמנם לעיתים ברור שאכן מדובר בהתעללות בתינוק, אך לעיתים, ולא רק לעיתים רחוקות, מחלות הן שמביאות לשבירת עצמות וכלי דם. "אם יש בעיות קרישה כל תנודה קלה יכולה לגרום לדימום בקרום המוח", הוא אומר.

עם זאת הוא מוסיף ומעריך כי רופאי בית החולים בו אושפז התינוק ביצעו את הבדיקות ההכרחיות כדי לשלול שמדובר באחת האפשרויות השכיחות.

קוגל מזכיר ומציין כי בעבר היו אירועים לא מעטים בהם הואשמו אנשים ואף הורשעו, ומאוחר יותר הסתבר שמדובר במחלה. דוגמא למקרה שכזה מציג ד"ר קוגל המספר על ילד שגידול סרטני בראשו שלח גרורות לארובת העין ולמתבונן נראה היה הדבר כ"פנס" שמקורו אלימות. רופא משפטי שבחן את האירוע ההוא קבע שמדובר במכה ואכן ההורים נעצרו. פרשיות שכאלה מסתיימות בצער כפול, הן על מעצר השווא והחשדות שהוטחו בהורים, והן בידיעה הנוחתת על ההורים בדבר מחלתו של הילד.

על הנימה הנחרצת שבה קבעו ועדיין קובעים כלי תקשורת שונים שאכן מדובר בתינוק שטולטל, אומר קוגל כי אמנם יש לעקור מהשורש תופעות של אלימות, ואמנם התקשורת מעוניינת בתוצאות מיידיות, אך ברור הוא שיש צורך במשנה זהירות בטרם חורצים דין.

באשר למקרה הנוכחי מציין ד"ר קוגל כי הנתיחה שתיעשה היום או מחר לא תיתן בהכרח תוצאות מיידיות ובהחלט ייתכן שיהיה צורך בבדיקות מעבדה שתוצאותיהן תגענה רק בהמשך.