ישראל מהמדינות החכמות בעולם

על פי מחקר חדש של ארגון ה-OECD, ישראל מדורגת במקום השני בין המדינות שיש בהן הכי הרבה אקדמאים.

ניר הר זהב , ט' בשבט תשע"ב

סטודנטים. אילוסטרציה
סטודנטים. אילוסטרציה
פלאש 90
הישג עצום למערכת החינוך בפרט ולמדינת ישראל בכלל: על פי מחקר חדש של ארגון ה-OECD, ישראל מדורגת במקום השני בין המדינות שיש בהן הכי הרבה אקדמאים. כך דיווח הבוקר "ישראל היום".

ישראל תופסת את המקום השני והמכובד אחרי קנדה במקום הראשון ולפני פינלנד שממוקמת במקום העשירי, אוסטרליה במקום התשיעי, בריטניה במקום השמיני, נורבגיה במקום השביעי, דרום קוריאה במקום השישי, ניו זילנד במקום החמישי, ארה"ב במקום הרביעי ויפן במקום השלישי.

חוקרי ה-OECD בחנו את שיעור בעלי ההשכלה העל-תיכונית במדינות, וכן את ההשקעה של אותן מדינות במוסדות להשכלה גבוהה יחסית לתוצר המקומי הגולמי של המדינה ולקצב גדילת האוכלוסייה.

על פי המחקר, 45 אחוזים מאוכלוסיית ישראל הם בעלי השכלה על-תיכונית. עם זאת, מדובר במגמת ירידה קלה משום שבבדיקה הקודמת, שבוצעה בשנת 2004, שיעור הישראלים המשכילים היה גבוה יותר ועמד על 47 אחוזים. נתון נוסף שמוצג במחקר הוא מימון המוסדות להשכלה גבוהה: מתברר כי 78 אחוזים מהמימון מגיעים מכספי הציבור.

שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער אמר ל"ישראל היום" בתגובה לדו"ח: "מותר להיות גאים על כך שהיום, כבעבר, שיעור הלומדים במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל הוא גבוה וכן גם שיעור מסיימי התיכון. זוהי נקודת חוזקה המאפיינת את מערכת החינוך הישראלית זה שנים".