דיין: אפלייה חמורה נגד ישובי יו"ש

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מוחה על החלטת הממשלה להחריג את ישובי יו"ש ממפת העדיפות הלאומית במשאל טלפוני, אותה הוא מכנה "מחטף".

שלמה פיוטרקובסקי , ט' בשבט תשע"ב

דני דיין
דני דיין
יוני קמפינסקי

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שיגר היום (ה') מכתב לשרי הממשלה במחאה על החלטתם להפלות את יישובי יש"ע בעדיפות לאומית בתחום הבינוי והשיכון.

"בתחילת השבוע החלטתם במשאל טלפוני להחריג את יישובי יהודה ושומרון שמופיעים ברשימת היישובים שבעדיפות לאומית, וקבעתם שבתחום הבינוי והשיכון תידרש בעבורם החלטה מיוחדת של הדרג המדיני. זוהי החלטה חמורה ביותר המפלה לרעה באופן בוטה את יישובי יהודה ושומרון בהשוואה לשאר אזורי הארץ", מדגיש דיין במכתבו.

בהמשך פונה דיין לשרים ומבקש כי יקיימו דיון מחודש בנושא במליאת הממשלה ויבטלו את מה שהגדיר "האפליה הבלתי סבירה של ההתיישבות ביהודה ושומרון".

נזכיר כי על פי ההחלטה שאושרה ביום ראשון כ-70 מהישובים ביו"ש, ביניהם קרית ארבע, אפרת, אריאל, מעלה אפרים, בית אל, ביתר עילית ועוד עשרות ישובים עירוניים וכפריים נכללו בתכנית ההטבות לדיור של הממשלה.

ההחלטה עוררה ביקורת בשמאל הישראלי ושגרירות ארה"ב בישראל אף ביקשה הבהרות מהממשלה, זאת מאחר שההחלטה נוגדת לכאורה התחייבות שנתנה ממשלת שרון לממשל בוש שלא לעודד מעבר ישראלים ליו"ש, התחייבות שאושררה גם מול ממשל אובמה.

לאחר ההצבעה במליאת הממשלה הוחלט במשאל טלפוני בין השרים להחריג את הישובים ביו"ש מההטבה, ולהתנות את ביצועה בהחלטת הדרג המדיני, כלומר שר הביטחון, אשר מוסמך לאשר את הבניה בשטחי יו"ש.