המחוזי אישר: 3 שנות מאסר לגנב עגלים

בארגון מגדלי הבשר לבקר מברכים את בית המשפט המחוזי בנצרת אשר סירב להקל בעונשו של גנב עגלים, זאת למרות עברו הפלילי הנקי.

שלמה פיוטרקובסקי , ט' בשבט תשע"ב

לסייע למגדלים. בקר
לסייע למגדלים. בקר
פלאש 90

בהרכב של שלושה שופטים, דחה בית המשפט המחוזי בנצרת ערעור של גנב עגלים ללא עבר פלילי, אשר טען כי עונש שלוש השנים בכלא שהוטל עליו חמור יתר על המידה.

סנגורו של הנאשם, עו"ד אדם ג'ורנו, אשר ביקש מבית המשפט להקל בעונשו של מרשו טען במהלך הערעור כי הענישה בגין גניבות בקר חמורה יתר על המידה, לדבריו: "לא יתכן שבעבירות רכוש תהיה אותה רמת ענישה כבעבירות אלימות וכי מי שגונב עגל יושב עם מישהו שמבריח הרואין מלבנון והם מקבלים אותו עונש".

מנגד טענה עו"ד טל ויסמן מפרקליטות מחוז צפון כי מדובר בעבירות שונות ובערכים שונים ואין להקיש מענישה בעבירות בתחומים שונים ובוודאי שאין להפחית בחומרת העבירות. עוד טענה כי המערער הורשע בגניבה בנסיבות מחמירות ובהדחה בחקירה בשלושה מקרי גניבה שונים של עגלים בודדים, וכי שירות המבחן לא שלל קיומה של רמת סיכון להתנהגויות פורצות גבול שיש בהן לסכן את שלום הציבור ורכוש הציבור. בנוסף, התרשם שירות המבחן כי הנאשם מתקשה להפיק תועלת מקשר טיפולי. מסיבות אלו יש לדחות את ערעורו של הנאשם.

בית המשפט דחה כאמור את ערעורו של הנאשם על כל חלקיו והותיר את עונש שלוש השנים בכלא שהוטל עליו על כנו.

בפסק הדין כתבו השופטים כי לא מצאו שום חומרה ובוודאי שלא חומרה יתרה בגזר דינו של המערער, אשר הורשע לאחר הודאתו במסגרת עסקת טיעון במספר מקרים של עבירות גניבה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע והדחה בחקירה.

השופטים ציינו, כי בית המשפט לא התעלם מנסיבותיו האישיות של הנאשם וקבעו שאלמלא הסדר הטיעון היה גוזר עליו בית המשפט ענישה מחמירה הרבה יותר. עוד הוסיפו השופטים כי מדובר במערער אשר בשלושה מקרים שונים הרהיב עוז בנפשו לשלוח ידו לרכושם של חקלאים תמימים ולפגוע פגיעה של ממש במטה לחמם, ובעניין זה ניתנו פסקי דין הן על ידי בית המשפט העליון והן על ידי בית המשפט המחוזי אשר קבעו כי מן הראוי להחמיר באופן ניכר בעונשם של מי שעוברים עבירות מסוג זה.

חיים דיין, מנכ"ל אמב"ל (ארגון מגדלי בקר לבשר) אומר, כי בשנת 2011 נרשמה עליה חדה באירועי גניבות הבקר והצאן וכי סך הכל נגנבו בישראל 2480 ראשי בקר וצאן בשנה החולפת, לעומת 1564 בשנת 2010, עליה של 58%.

"אנו חווים גל עכור, גבוה ומדאיג של גנבות בקר וצאן בכל רחבי הארץ. מג"ב נערך על מנת למנוע ולסקל את הגנבות, אך כמובן שגם החקלאים נאלצים לקחת חלק משמעותי יותר במלחמה בגנבים" אומר דיין.

עוד מוסיף דיין, כי הנתונים ממחוז הצפון דווקא מראים ירידה של 26% באירועי הגניבה בשנת 2011 וזאת בזכות מודל עבודה חדש במחוז, על פי העקרונות המנחים של פרקליטות מחוז צפון לטיפול בתיקי גניבות בקר.

"אנו מברכים על פסקי הדין המחמירים שניתנים לגנבי הבקר על ידי בתי המשפט וההתגייסות של פרקליטות מחוז צפון לפעולה משותפת שתרתיע את הגנבים. אנו מקווים כי נצליח להטמיע את "המודל הצפוני" לטיפול בגניבות הבקר גם במחוז הדרום והמרכז של משטרת ישראל. העלייה המדאיגה בגניבות, במיוחד במחוז הדרום, גורמת לנזקים כספיים אדירים למגדלים הנפגעים ישירות מהגניבות ומגדלים אחרים הנאלצים להשקיע סכומי עתק במיגון ואבטחה", אומר דיין.